Zeytinyağı İle Tırnak Bakımı

Zeytinyağı İle Tırnak Bakımı

Zeytinyağı sağlıklı ve lezzetli bir besin olmanın dışında aynı zamanda bir güzellik ürünüdür. Tırnak bakımı ve güzelliği için de kullanılmaktadır. Zeytinyağı tırnak bakımında birçok farklı biçimde kullanılabilir. Tırnakların gelişmesi, yumuşaması ve kütikülleri yumuşatmak gibi birçok farklı amaçla kullanılabilir. Aşağıda zeytinyağı ile tırnak bakımı konusunda çeşitli yöntemler belirtilmiştir.


Zeytinyağı ile tırnak bakımı yöntemleri

Kırılgan tırnaklar: Kırılgan tırnaklarınıza zeytinyağı ile bakım uygulayabilirsiniz. Tırnaklardaki kırılganlığı hafifletmek için ¼ fincan kadar zeytinyağını ısıtın. Sonra zeytinyağını soğumaya bırakın. Ilıklaştıktan sonra içine bir E vitamini kapsülünü açarak dökün. Biraz karıştırın ve sonra tırnak ve kütiküllerinize masaj yapar şekilde uygulayın. Zeytinyağı tırnaklarınızı güçlendirecek, kırılganlığı hafifletecek ve E vitamini ile beslendiği için daha esnek olacaktır.

 

Yumuşak tırnaklar: Eğer tırnaklarınız çok yumuşaksa ve onları biraz sertleştirerek güçlendirmek istiyorsanız zeytinyağını iyi bir tırnak bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz. Yarım fincan kadar kabukları soyulmuş cevizi öğütün. İçine 7 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, 1 yemek kaşığı kadar hintyağı ve biraz hamur kıvamına getirme için 1 çay kaşığı kadar bal katın. İyice karıştırdıktan sonra bunu tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Sonrasında ellerinizi sıcak suyla yıkayarak durulayın. Yumuşak bir havluyla ellerinizi hafifçe kurulayın. Bu işlemi haftada 2 defa uygulayın.

 

Kütikülleri yumuşatmak: Zeytinyağını tırnak bakımı rutininizde kütiküllerinizi yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Bunun için bir kaseye ılık su ve yarım fincan kadar zeytinyağı dökün. Ellerinizi 10 kadar bu karışımın içinde bekletin. Sonra ellerinizi bir havluyla kurutun ve kütikül kremi uygulayın. Bunun için bir çubuğa pamuk sarın ve bununla kütikül kremini uygulayın. Bütün kütiküllerinize bunu uygulayın ve uygularken hafif dairesel hareketlerle yapın.

 

Tırnak gelişimi: Zeytinyağı tırnak gelişiminizde de oldukça fayda sağlayabilir. Tırnaklarınızın gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmak için yarım fincan domates suyunu ve 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını bir kasede bir araya getirin ve iyice karıştırın. Parmaklarınızı bu karışımın içine sokun ve 10 dk. süreyle bekletin. Sonra parmaklarınızı suyla iyice durulayın ve bir havluyla kurutun. Domates biotin vitamini içeren bir besindir ve tırnak ve saçların büyümesi için doğal maddeler içermektedir. Zeytinyağı ise tırnakları ve kütikülleri nemlendirmeye yardımcı olur.
Toplam Okunma Sayısı: 6168

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu