Yüzünüze Giden Saç Modelini Seçin!

Yüzünüze Giden Saç Modelini Seçin!

By İdil Önemli for The Style Glossy

Saç modelinizi değiştirecek misiniz? Bir hamlede bulunmadan önce yüzünüzün biçimini tam olarak tanıyın. Saçlarınızı geriye doğru toplayın. Yüz hattınızı, saç çizginizi, burun ve çene yapınızı inceleyin; kuaförünüze de danışabilirsiniz. Boyunuza, kilonuza, yüzünüzde vurgulamak istediğiniz bölgeye ve genel tarzınıza uygun bir model belirleyin.

Oval veya baklava yüz: Şanslısınız!
Yüzünüzün yan çizgileri uzun, alnınız da çenenizden biraz daha genişse, pek çok seçeneğiniz var. Dümdüz, dalgalı, çene hizasında, kısa saç modelleri kullanabilir, göz hizasında perçem kestirebilirsiniz. Yüzünüz uzunsa, saçınızın arkasına katlar yaptırın; yanaklarınız dolgunsa yüzünüzü çerçeveleyen modelleri tercih edin. Zayıfsanız saçlarınızı kısacık da kestirebilirsiniz.

Yuvarlak yüz: Hatlarınızı belirginleştirin
Alnınız geniş, yanaklarınız dolgun, çeneniz yuvarlaksa, yüzünüze incelik kazandırın. Katlı saç modelleri hatlarınızı keskinleştirebilir. Dalgalı, hacimli, kısa katlar, yüz çevrenizi kapatacak kesimlere yönelin. Saçlarınızı yandan ayırın; perçem de kullanabilirsiniz.

Üçgen veya armut yüz: Ters etki yaratın
Alnınız dar, çeneniz geniş, yanaklarınız dolgunsa son moda kısa kesimler size yakışacaktır. Alnınızı daha geniş, çenenizi daha dar göstermek istiyorsanız yüzünüzün altıyla üstünü dengeleyecek, kulak hizasında saç modelleri kullanın.

Kare yüz: Orantıyı yumuşatın
Çeneniz köşeli, saç çizginiz belirginse, yani yüzünüzün eni ve boyu aynı uzunluktaysa yuvarlak kesimler kullanın. Belirgin hatlarınızı silikleştirmek için, katlı bir model seçin, saçlarınızı yana ayırarak kullanın. Saçlarınıza hacim verin.

Dikdörtgen yüz: Saçlarınızı fazla kabartmayın
Yüzünüz dar ve uzun, çene ve alın bölgeniz benzer genişlikteyse, yüzün geniş ve daha kısa görünmesi için perçem tercih edebilirsiniz. Saçınızın üst kısmını çok kabartmayın. Çene hizasında modeller kullanabilirsiniz. Yüzünüz boylamasına değil de yanlara doğru dikdörtgenleşiyorsa, onu daha uzun gösterecek modeller seçin. Saçınızın tepesini kabartabilir, yüzünüzü daha ince gösterebilirsiniz.

Ters üçgen veya kalp yüz: Modern kesimler
Yüzünüzün yan hatları çenenize doğru keskin bir biçimde iniyorsa, alnınız geniş, çeneniz darsa, cesur modeller kullanabilirsiniz. Ensede kısalan katlı saç modelleri ve perçem de size yakışır. Çeneye doğru hacimlenen, omuzlarınızı geçmeyen modeller yüzünüze ovallik verir. Saçınız uzunsa katlı modeller tercih edin, saçınızı yana ayırın ve hacim verin.

İdil Önemli, serbest yazar ve editördür. Yayımlanmış iki öykü kitabı ve pek çok antolojisi bulunuyor. İstanbul’da yaşıyor.
Toplam Okunma Sayısı: 5843

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu