Yüzünüzdeki Elastikiyeti Nasıl Korursunuz?

Yüzünüzdeki Elastikiyeti Nasıl Korursunuz?

Cildin yaşlanmasının önüne geçmek mümkün değil. Fakat cildin yaşlanmasını yavaşlatmak ve yıllar geçtikçe cildin genç görünümünü korumak mümkün. Cildin yaşlanma süreci 20 li yaşların ortalarında başlar ve bunun etkileri yıllar içinde görünmeye başlar. Yaşlandıkça doğal olarak cildin elastikiyeti de zarar görür ve ciltte sarkmalar meydana gelir. Bunun en belirgin etkilerini yüz bölgesinde görürüz. Fakat alınacak bazı önemlerle yüzdeki elastikiyet daha uzun süre korumak ve yüzdeki sarkmaları engellemek mümkündür.

 

Elastikiyet cildin saha sıkı kalmak konusunda gösterdiği yeteneğe denir. Yaşlandıkça ciltte kolajen kaybı olur. Bu nedenle yüzde bazı bölgelerde yaşlanma belirtileri oluşur.

 

Yüzdeki elastikiyeti korumak için neler yapılabilir?

 

1. Yüzdeki elastikiyet kaybına neden olan bazı çevresel faktörler bulunmaktadır. Güneşe çok fazla maruz kalmak, sigara içmek, alkol tüketimi, uyku pozisyonu gibi etkenler yüzdeki elastikiyete zarar verebilir ve yaşlanma belirtilerini hızlandırabilir. Dolayısıyla bu tür çevresel etkenleri minimize etmek gerekir. Güneş altında uzun süre korunmasız olarak güneşlenmek yüzün elastikiyetine zarar veren önemli bir etkendir.

 

2. Yaşlanma karşıtı kremler. Cilt tipine göre yaşlanma karşıtı krem kullanmak yüzdeki elastikiyete katkı sağlayarak yüzün görünümünü geliştirir. B3 vitamininin bir formu olan niasinamid içeren kırışıklık kremleri yüzün ve cildin elastikiyetini geliştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca C vitamini, hidroksi asit veva retinol içeren kırışıklık kremleri de yüzün görünümünü geliştirir.

 

3. Yüzdeki elastikiyet 20 li yaşlardan itibaren yavaşlamaya başlayabilir. Diğer yandan menopoz gibi etenler bu süreci hızlandırır. Bu süreçte östrojen hormonundaki azalma ciltte kolajen kaybına neden olur. Hormon replasman tedavisi sağlıklı bir diyet ve egzersizle birlikte bu etkileri önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur.

 

4. Yüzdeki ve diğer cilt bölgelerindeki elastikiyetindeki değişmeler yetişkinlik süresince devam eder. Bu yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve elastikiyet koruma için iyi bir cilt bakımı rutini uygulamak gerekir. Doğru yaşam şekli değişiklikleri yüzdeki elastikiyeti daha uzun süre korumaya ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Sigaradan uzak durmak, alkol tüketmemek, güneşe karşı cildi korumak, bol su içmek, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak v.b.
Toplam Okunma Sayısı: 4056

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu