Yoğurt Yemek Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Yoğurt Yemek Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Yoğurt mükemmel bir kalsiyum ve protein kaynağı besin olarak bilinmektedir. Fakat yapılan bazı araştırmalara göre yoğurt daha fazla kilo yakmak yoluyla kilo vermeye de yardımcı olabilir. Tennessee Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre yoğurt yiyen kişiler yoğurt yemeyen kişilere göre 12 hafta içinde %22 daha fazla kilo vermiş.

 

Söz konusu araştırmada deneklere benzer bir diyet uygulanmış ve bir grup deneğe diyetlerinde düzenli olarak yoğurt verilmiş. Düzenli yoğurt yiyen kişiler diğerlerine göre daha fazla kilo vermişler. Bu kişilerin karın bölgesindeki yağlarda daha fazla erime olmuş.

 

Karın bölgesindeki yağlar diyet, inme, kalp hastalığı ve çeşitli kanser türleri bakımından risk taşımaktadır.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar yoğurdun ayrıca bağışıklık sitemini güçlendirdiğini ve kötü kolesterolü düşürdüğünü de belirtiyorlar. Yoğurt içerdiği laktaz vasıtasıyla da laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

 

Günde 1 – 2 kase düşük yağlı yoğurt yenmesi tavsiye edilmektedir. Yoğurda tat vermesi için de meyve parçacıkları, bal veya tarçın eklenmesi önerilmektedir.

 

Araştırmayı yapan bilim insanları diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik sağlık sorunları olan kişilerin bir diyet planına başlamadan önce mutlaka hekime veya beslenme uzmanına danışmalarını öneriyorlar.
Toplam Okunma Sayısı: 2881

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu