Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurdun Cilde Faydaları

Yoğurt aslında birçok doğal cilt bakım ve güzellik uygulamasında kullanılan bir besin. Sahip olduğu anti mantar ve anti bakteriyel özellikleriyle cilt temizlemede ve tıkanan cilt gözeneklerini açmada oldukça faydalıdır. Düşük yağlı yoğurt veya tam yağlı yoğurt kullanılarak yüz ve vücut temizleyicisi yapmak mümkündür. Uygulandıktan sonra ılık suyla durulanır ve yumuşak bir havluyla hafifçe pat pat yaparak cilt kurulanır.

 

Yoğurdun cilde faydaları nelerdir?

 

1. Yoğurt yaşlanmayı önler ve cildi nemlendirir. Çünkü yoğurt laktik asit içerir. Laktik asit özeliği cildi yumuşatmaya, kırışıklıkları azaltmaya ve kurumuş cildi nemlendirmeye yarar. Yoğurt istenilen yere sürüldükten sonra 15 – 20 dk kadar beklenir. Süre bitiminde suyla yıkanarak durulanır. Yoğurt ciltten temizlendikten sonra cilde nem sağlamak için nonkomedojenik bir losyon uygulanır.

 

2. Yoğurt güneş yanıklarını rahatlatmaya yardımcı olur. Ciltte güneş yanığı oluşmuş yere, hissedilen yanma hissini azaltmak için yoğurt uygulanır. Yoğurt güneş yanığından dolayı ciltte olası bir su kabarcığı oluşma riskini da azaltır.

 

3. Yoğurt diğer başka bileşimlerle birlikte de kullanılabilir. Kuru cildi olanlar yoğurda rendelenmiş havuç, 1 çay kaşığı kadar kuru yulaf ezmesi ve bal katarak hazırlanan karışımı ciltlerine uygulayabilirler. Uygulanan karışım ciltte birkaç dakika kadar durur. Sonra suyla yıkanarak durulanır. Bu nemlendirici bir etki sağlar.

 

Yağlı cildi olanlar ise yoğurda 1 – 2 çay kaşığı kadar limon suyu ekleyerek bir yoğurt maskesi hazırlayabilirler. Limon ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olarak cildi yeniler. Tıkanmış gözenekler açılır ve cilt daha canlı görünür. Yoğurt-limon karşımı cilde uygulandıktan birkaç dakika sonra suyla yıkanarak durulanır. Yumuşak bir havluyla hafif dokunuşlarla kurulanır.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

 

Bazı insanlarda cilde yoğurt uygulanmasından dolayı hafif bir karıncalanma olabilir. Eğer bunun yanında ciltte yanma, batma gibi belirtiler olursa yoğurt ciltten hemen yıkanarak temizlenmelidir. Çünkü bazı insanların ciltleri yoğurttaki aktif maddelere daha duyarlı olabilir. Özellikle süt ürünlerine veya alfa ve beta hidroksi asit alerjisi olanlar cilt bakımında yoğurt kullanımından kaçınmalıdırlar.
Toplam Okunma Sayısı: 4130

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu