Yaşlanmayla Savaşan Besinler

Yaşlanmayla Savaşan Besinler

Yaşlanmayı ikiye ayırmak mümkündür. Biri biyolojik yaşlanma diğeri ise kronolojik yaşlanmadır. Kronolojik yaşlanma konusunda yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Biyolojik yaşlanma konusunda ise yani yaş ilerlese de yaşlanmayı yavaşlatmaya yönelik alınabilecek önlemler bulunmaktadır.

 

Aşağıdaki önerileri dikkate alarak yaşlanmanızı yavaşlatabilir ve yıllar ilerledikçe daha genç görünmeyi başarabilirsiniz.

 

Yaşam şekline yönelik değişiklikler

 

1. Sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Sigara yaşlanma sürecinizi hızlandıran bir etkendir. Yapılan araştırmalar sigaranın ciltteki hücrelere zarar vererek görünümünü bozduğunu ve yaşlanmayı hızlandırdığını ortaya koymaktadır. Tabi sigaranın cilt kanserinde bir etken olduğunu da söylemeye gerek yoktur.

 

2. Bol dinlenmelisiniz. Gece uykunuza dikkat edin. Gece uykunuzu ortalama 7 – 8 saat almaya çalışın.

 

3. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmayın. Güneş ışınları her ne kadar cildin ihtiyaç duyduğu D vitaminini sağlamak açısından değerli bir kaynak olsa da güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmamaya çalışın. Çünkü bu durum ciltte kanser oluşumu riskini artırır. Güneşli havalarda güneş kremi kullanmak, şapka ve gözlük takmak, güneşlenirken uzun süre ile güneşlenmemek, dışarıdayken gölgelik yerleri tercih etmek önemlidir. Bunlar cildin erken yaşlanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Yaşlanmayla savaşan besinler

 

Sebze ve meyveler: Bütün sebze ve meyveler yaşlanma karşıtı özellikler içerirler. Sebze ve meyvelerin cilt üzerindeki olumlu etkileri zaten bilimsel olarak da bilinen bir gerçektir. Diyette bütün renklerden sebze ve meyvelere yer vermek önemlidir. Örneğin havuç, ıspanak, kabak, kayısı, karpuz, domates ve greyfurt yaşlanmaya karşı etkili besinlerdir.

 

Üzüm: Üzüm resveratrol denilen ve üzüm kabuğunda bulunan bir madde içermektedir. Bu madde anti iltihaplanma özellikler taşır ve cildi radyasyon ve güneşin zararlı etkilerine karşı korumaktadır. Erken yaşlanmaya engel olur. Üzüm bu özelliğiyle ayrıca cilt kanseri ve diğer birçok hastalığa karşı da koruma sağlar. Üzüm çekirdeği aynı zamanda proantosiyanidinler açısından zengindir. Proantosiyanidinler güçlü bir antioksidandır ve cilt hücrelerinde oluşabilecek zarara karşı koruma sağlar.

 

Zeytinyağı: Akdeniz diyetinin önemli bir unsuru olan zeytinyağının yaşlanma karşıtı faydaları bulunmaktadır. Ayrıca zeytinyağı yaşlanma kaynaklı hastalıklarda da koruma sağlar.

 

Yağlı balıklar: Somon, alabalık, ton, sardalye, uskumru gibi balıklar harika bir protein, omega 3 ve B12 kaynağıdır. Daha genç bir görünüm için oldukça yararlıdır. Örneğin tırnaklardaki kırılmalar ve güçsüzlüğün bir nedeni de B12 vitamini eksikliği olabilir. Omega 3 güçlü bir antioksidandır ve hastalıklarla mücadelede yardımcıdır. Vücuttaki iltihaplanmaları azaltmada rol oynar. Dolaşımı güçlendirir. Omega 3 eksikliği ciltte kurumaya ve saç derisinde kaşıntıya neden olabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 2104

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu