Yaşlanmayı Yavaşlatan Tavsiyeler

Yaşlanmayı Yavaşlatan Tavsiyeler

Yaşlanma insan yaşam sürecinin bir parçası. Yaşlanmayı tamamen önlemek her kadar mümkün değilse de yaşlanmayı yavaşlatmak, yıllar ilerledikçe kendi yaş grubunda daha genç görünmek mümkündür.

 

Yaşlanmayı tamamen önlemek mümkün olmasa da yaşlanmayı yavaşlatacak ve güzel yaşlanmayı sağlayacak tedbirler alınabilir. Yaşlanma konusunda önemli risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar vücuttaki iltihaplanmalar, oksidasyon, stres ve şekerdir.

 

Oksidasyon: Vücuttaki serbest radikallerden kaynaklanan ve cinsel yaşamı, cildin görünümünü ve beyin fonksiyonlarını etkileyebilen sorundur.

 

İltihaplanma: Klap hastalıklarından başlayarak Alzheimer, demans, obezite, diyabet ve kansere yol açan bir sorundur.

 

Stres: İnsan hafızası ve düşünme konusunda etkili olan bir sorundur. Stres durumunda kortizol gibi hormonlar açığa çıkarak vücudu olumsuz etkiler

 

Şeker: Yaşlanmayı ve birçok hastalığa davetiye çıkaran bir konudur.

 

Tüm bunlara rağmen bu 4 risk faktörünün yol açacağı zararları azaltmak ve böylelikle yaşlanma sürecini yavaşlatarak, daha genç ve sağlıklı görünmek mümkündür.

Bu konuda aşağıdaki 5 etkili öneri oldukça yardımcı olacaktır.

Her gün egzersiz yapmak

 

Her gün egzersiz yapmak kemikler ve kaslardaki yoğunluğu korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olur. Günlük en az 30 dk. kadar egzersiz faydalıdır. Egzersizle beyin hücreleri yenilenir, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve depresyon gibi sorunların riski azalır. Hiç olmazsa her gün yürüyüş yapmak bile çok faydalıdır.

 

Vitamin desteklerinden almak

 

Omega 3 destekleri anti iltihaplanma karşıtıdır ve kalbe ve beyne oldukça faydalıdır.

Magnezyum kan damarlarını rahatlatır.

D vitamini akla gelebilecek çoğu konuda faydalıdır.

Kurkumin anti iltihaplanma, anti kanser ve önemli bir antioksidandır.

Kakao flavanoller kan basıncını düşürmeye yarar.

 

Özellikle bazı süper besinleri tüketmek

 

Bazı besinler vardır ki bunlar yaşlanma karşıtı özellikleriyle bilinirler. Kuruyemişler, fasulyegiller, siyah çikolata, dutgiller bu konuda başarılı besinlerdir.

 

Yaşlanma karşıtı içeceklere öncelik tanımak

 

Yaşlanma karşıtı özellikleriyle yaşlanmayı yavaşlatan ve genç görünmeyi sağlayan içecekler de vardır. Su, yeşil çay ve nar suyu bu içeceklerdendir. Bu içeceklerden 5 bardak veya daha fazla içilmesi kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Yeşil çay anti iltihaplanma karşıtı bir içecektir. Aynı zamanda kanser karşıtı olup, kilo vermede de önemli rol oynar. Önemli bir antioksidan içecektir.

 

Stresle mücadele etmek

 

Yaşlanmayı yavaşlatmak için stresle mücadele edebilmek gerekir. Çünkü stres doğrudan veya dolaylı olarak her hastalıkla bağlantılıdır. Stres beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir ve kilo almaya neden olabilir. Stresle mücadele etmek için egzersiz, meditasyon, yoga, derin nefes alıp verme egzersizleri yardımcı olur.
Toplam Okunma Sayısı: 1745

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Derya Can 2013-07-27 18:09:32

İnsanın kendini mutlu hissetmesi de etkili oluyor. Stres insanı yaşlandırıyor