Yaşlanmayı Engellemek İçin

Yaşlanmayı Engellemek İçin

Yıllar ilerledikçe genç kalmayı başarmak büyük ölçüde yaşam şeklinizle, yaşamınızdaki tercihlerinizle ilgilidir. Zaman içinde genç kalmayı başarmak ve yaşlanmayı engellemek için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamayı alışkanlık haline getirin.

 

1. Mümkün olduğunca sırt üstü uyumaya çalışın. Yüz üstü uyumanız yüzünüzdeki cilt bölgesinde yaratacağı baskı ve sürtünmeden dolayı erken zamanda kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir. İpek yastık kılıfı kullanmanız yüz bölgenizdeki sürtünmeyi azaltacaktır.

 

2. Yaşlanmayı engellemek için gece cilt bakım rutini uygulayın ve bu rutinde gece yatmadan önce mutlaka yüzünüzdeki makyajı ve kiri temizleyin. Çünkü bunlar cilt gözeneklerinizi tıkayarak zaman içinde erken yaşlanmasına neden olurlar. Yüzünüzü hafif, nemlendirici özelliği olan bir temizleyiciyle nazikçe yıkayarak durulayın ve ellerimizle hafifçe pat par yaparak kurutun. Yumuşak bir havlu da kullanabilirsiniz.

 

3. Göz çevrenizdeki cilt bölgesine karşı titiz olun. Bu bölge oldukça hassastır. Bu bölgeyi nazikçe yıkayın ve çekiştirmeyin. Göz kremi uyguladığınızda veya göz makyajı yaptığınızda yüzük parmağınız yoluyla ve narin dokunuşlarla uygulama yapın.

 

4. Yaşlanmayı engellemek için sigaradan mutlaka uzak durun. Sigara cildinizi çabuk yaşlandırır. Ayrıca dudak bölgenizde kırışıklıklar ve çizgiler oluşturur.

 

5. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmayın. Güneşe çıkacağınız zaman özellikle sıcak yaz aylarında mutlaka güneşten koruyucu bir krem kullanın. Kremin nemlendirici özelliğinin olmasına dikkat edin. 30 faktör koruma özelliği olan güneş kremleri uygundur. Göz çevrenizi korumak için mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Güneş altında uzun süreyle güneşlenmeyin her denizden çıktıktan sonra mutlaka normal suyla durulanarak tekrar güneş kreminizi sürün. Güneş cildinizi daha çabuk yaşlandırır, kırışıklıkları hızlandır ve elastikiyetini kaybettirir.

 

6. Cildinizi sıvı ihtiyacını iyi karşılayın ve bol su için. Cildinizin sıvı ihtiyacının iyi karşılanmaması cildinizde yaşlanma belirtilerinin daha erken görünmesine neden olacaktır.

 

7. Yaşlanmayı engellemek için mümkün olduğunca doğal ürünler kullanın. Doğal olmayan cilt ürünleri kullanmanız yüz ve diğer cilt bölgelerindeki erken yaşlanmayı önlemede yetersiz kalırlar. Cilt nemlendiricisi olarak Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Kullandığınız cilt ürünlerinin güneşe karşı koruma özeliğinin ve nemlendirici özeliğinin olmasına dikkat edin.

 

8. Vücudunuzdaki serbest radikaller cildinizin çabuk yaşanmasına neden olur. Yaşlanmayı engellemek ve geciktirmek için vücudunuzdaki serbest radikallerle mücadele etmeniz gerekir. Bunun için antioksidan değeri yüksek besinlerden tüketmeniz gerekir. Yeşil çay, çinko minerali, A vitamini, C vitamini ve e vitamini içeren besinler vücudunuzun serbest radikallerle savaşma yeteneğini güçlendirecektir.
Toplam Okunma Sayısı: 2165

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu