Yaşlanmaya Karşı Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Yaşlanmaya Karşı Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?

Sarımsak güçlü bir yaşlanma karşıtı besin olmasının yanı sıra güçlü bir anti bakteriyel ve anti viral bir besindir. Sarımsağın antioksidan özellikleri güçlü olup, güçlü bir kan inceltici olarak da bilinmektedir. Sarımsağı çiğ olarak yeseniz de yemeklerde de kullansanız harika bir besindir. Günlük olarak tüketilmesinde fayda vardır. Eğer sarımsağı yaşlanma karşıtı amaçlar için kullanmak istiyorsanız sarımsağı tüketirken aşağıdaki hususlara dikkat edin.

 

1. Sarımsak tanelerini her gün bir salata içine doğrayarak yiyin. Sarımsak çiğ olarak tüketildiği zaman yaşlanma karşıtı özellikleri daha güçlüdür.

 

2. Her gün bir veya iki tane sarımsak dişini yutun. Bir vitamin hapı yutuyormuş gibi bunu yapın. Bir diş biraz büyük olabileceği için yarıya bölerek yutabilirsiniz. Yutmak sarımsağın tadından hoşlanmayanlar için daha iyi bir yoldur.

 

3. Çorbalar veya soslarda kullanmak için bir diş sarımsağı kıyın ve tencereye koymadan önce 10 dk. kadar bekleyin. Hemen yemek içine koymamanız besin değerini daha çok korumasına yardımcı olur.

 

4. Her gün bir sarımsak takviyesi alın. Sarımsak takviyeleri faydalı özelliklerinin yanında daha az koku yayar.

 

5. Sarımsak alırken pürüzsüz, beyaz, sert ve hafif keskin kokusu olanları tercih edin. Küflü, yumuşak, koyu lekeleri olan, tatlı kokan sarımsakları almayın.

 

6. Sarımsakları sadece 1 – 2 haftayla muhafaza edin. Bu süreler zarfında tüketin. Mutfakta bir sepette asılı tutabilirsiniz. Eğer daha uzun süreyle muhafaza etmek isterseniz taze kalması için buzdolabında plastik bir kap içinde tutun.

 

7. Sarımsağın yaydığı kötü kokuyu yok etmek için sarımsağı yedikte sonra bir avuç da taze maydanoz yiyin.

 

8. Eğer cerrahi bir operasyon geçirdiyseniz veya geçirecekseniz 1 ay öncesinden veya ameliyattan 1 ay sonrasında sarımsak almamalısınız. Çünkü sarımsak kanı incelterek kanamayı artırabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 11885

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu