Yaşlanma Karşıtı İçecekler

Yaşlanma Karşıtı İçecekler

Yaşlanma kaçınılmaz bir durumdur. İnsan yaşam sürecinin bir parçasıdır. Fakat daha uzun yaşama ve yaşlanmayı yavaşlatmak mümkündür. Bu konuda beslenme unsuru önemli bir rol oynar. Özellikle bazı içecekler daha uzun yaşama, yaşlanmayı geciktirme ve genç görünmeyi sağlama konusunda oldukça fayda sağlar.

 

Pürüzsüz bir cilt için pembe greyfurt suyu

 

Pembe greyfurt suyu cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlayan likopen içermektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar pembe greyfurt suyunun zengin likopen içeriği dolayısıyla pürüzsüz bir cilde sahip olmada önemli bir etki yaptığını ortaya koymaktadır.

 

Sağlıklı bir kalp için kakao

 

Bilim insanları kakaodan yapılan içeceklerin kalp sağlığında faydalı olduğunu düşünmektedirler. Özellikle bu tür içeceklerin oldukça bol içildiği Panama’nın Kuna bölgesindeki insanlarda kalp hastalıklarına daha az rastlanmaktadır. Bilim insanların kakaoda bulunan flavonollerin kan damarlarının sağlıklı işlemesinde yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

 

Demans hastalığı için pancar suyu

 

Pancar suyu doğal yollardan nitrat zengini bir besindir. Bu özelliğiyle pancar suyunun demans hastalığında etkili olabileceği düşünülmektedir. Nitrat beyne kan akımını desteklemektedir. Pancar suyu yaşla ilgili olan bilişsel gerilemelerde iyileştirici bir role sahiptir. Lahana ve turp da nitrat bakımından zengin besinlerdir.

 

İltihaplanmaya karşı yeşil çay

 

Yeşil çay iltihaplanmaya karşı güçlü antioksidan özellikleriyle önemli bir içecektir. Vücuttaki kronik bir iltihaplanma birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bular arasında tip 2 diyabet, otoimmün hastalıkları, kalp hastalığı, kanser ve inme gibi önemli hastalıklar vardır. Bilim insanları bu hastalık risklerine karşı yeşil çay içilmesini önermektedir.

 

Cilt sıkılaştırma ve kırışıklıklara karşı soya sütü

 

Soya sütünde bulunan izoflavonlar cilt sıkılaştıran kolajen üretiminde yardımcı olmaktadır. Ayrıca izoflavonlar güneş ışınlarının yol açtığı kırıklıkları azaltmada ve cildi daha pürüzsüz yapmada rol oynar.

 

Kas yoğunluğunu ve gücünü artırmak için süt

 

Yapılan araştırmalara göre insan vücudundaki kas yoğunluğu her sene % 0,5 - % 1 arasında azalmaktadır. Bu azalma 30 lu yaşların başından itibaren başlamaktadır. Kas yoğunluğunu uzun süre korumada protein düzeyi yüksek besinler önemlidir. Bunlar içinde özellikle süt mükemmel bir lösin kaynağıdır. Lösin kas yapımında gör3evli bir amino asittir. Uzmanlar süt yanında süt ürünlerinin de bu amaçla tüketilmesi gerektiğini önemle vurgulamaktadırlar.

 

Hafıza için havuç suyu

 

Havuç suyu önemli düzeyde luteolin içerir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltarak bilişsel gerilemeyi durdurmada rol oynamaktadır. Havuç suyu içerek hafıza kapasitesini ve bilişsel yetenekleri daha uzun süre üst düzeyde tutmak mümkündür.

 

Cilt kanserine karşı koruma için kahve

 

Her ne kadar kahve tüketimiyle ilgili çeşitli tartışmalar olsa da Avrupa Kanser Önleme Dergisinde yayınlanan bir yazıda kahvenin cilt kanserini önlemede faydalı olabileceği vurgulanmaktadır. 93,000 den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmada günde 1 fincan kafeinli kahve içmenin cilt kanseri gelişme riskini %10 azalttığı ortaya çıkmıştır.

 

Daha iyi bir nefes için su

 

Su boğazı ve dudakları nemli tutar ve ağız kuruluğunu önler. Ağız kuruluğu nefesin kötü kokmasına ve tat duygusunun bozulmasına neden olabilir. Ağız kuruluğu diş çürüklerine bile yol açabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 1778

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Serpil Koç 2013-07-27 16:09:55

Çoı faydalı bir makale olmuş. Teşekkürler