Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Anti aging yani yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Genelde bu konuda en iyi ürünü seçmek zor olabilir ama dermatologların yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünleri seçimindeki aşağıdaki tavsiyelerini dikkate alabilirsiniz.

 

Güneş kremi ve nemlendiriciler

 

Güneş kremleri ve nemlendiriciler cilt bakımınızda mutlaka kullanmanız gereke 2 ürün. Bu ürünler cildinizdeki yaşlanma belirtilerini minimize ederek cildinizin daha genç ve canlı görünmesini sağlarlar. Hatta yaşlanmayı geciktirici özelikleri de vardır. Dermatologlar bu konuda seçim yaparken genelde şu tavsiyeleri yapmaktalar:

 

1. Geniş spektrumlu bir ürün seçin

2. En az 30 faktör ve üzeri koruması olan bir güneş kremi seçin. Nemlendiriciniz de güneşten koruma özelliğinin olmasına dikkat edin.

3. Seçeceğiniz ürün su geçirmez olmalıdır.

 

Güneşten koruma özelliği olan bir nemlendirici kullanmanız harika bir seçim olur. Fakat bunun da geniş spektrumlu ve en az 30 faktör koruma özeliğinin olmasına dikkat edin.

 

Eğer dışarıda fazla zaman geçiriyorsanız cildinize geniş spektrumlu bir güneş kremi sürmelisiniz. Bu güneş kreminin su geçirmez özelliğinin olmasına dikkat edin. Dışarıdayken özellikle yaz aylarında güneş kreminizi her 2 saatte 1 defa sürün.

 

Seçtiğini yaşlanma karşıtı ürünler işe yaramadı mı?

 

Cildiniz için bir güneş kremi ve nemlendirici seçtiğiniz zaman bunun birkaç hafta işe yarayıp yaramadığına bakın. Eğer yaşlanma belirtilerinizde bir ilerleme göremiyorsanız ve cildiniz hale pürüzlü görünüyorsa başka bir markayı deneyin. Fakat şunları da unutmamalısınız:

 

* Yaşlanma belirtilerini tamamen yok eden bir ürün yoktur.

* Birkaç gün içinde veya birkaç hafta içinde 1 yaşlanma karşıtı üründen fazlasını kullanmayın. Aksi halde cildinizde tahrişe neden olabilir ve hatta sizi olduğunuzdan daha da yaşlı gösterebilir.

 

Yaşlanma karşıtı ürünler cilt tipinize uygun olmalı

 

Nemlendirici, güneş kremi veya diğer yaşlanma karşıtı ürünleri seçerken dikkate almanız gereken önemli noktalardan birisi de cilt tipiniz olmalıdır. Cilt tipinize en uygun ürünü seçmelisiniz. Örneğin cildiniz yalı bir cilt ise veya yağlanmaya müsaitse yağlı ciltler için uygun olan bir nemlendirici seçmelisiniz. Hassas bir cildiniz varsa etiketinde “hassas ciltler için” yazan ürünleri tercih edin.

 

Bu noktalar önemlidir. Çünkü bir kişide işe yarayan veya etkili ola bir ürün başka bir kişinin cildinde iyi bir sonuç vermeyebilir.

 

Ürün etiketini iyi okuyun

 

Alacağınız yaşlanma karşıtı ürünün etiketini iyi okuyun. Örneğin etiketimde “hipoalerjenik” yazan bir ürün alerjik ciltlere daha uygundur. Bu tür ürünlerin de alerjik etkileri olabilir fakat diğer ürünlere göre kıyasladığımızda alerjik ciltlerde alerjiye neden olma riski daha düşüktür.

 

Non komedojenik veya non aknejenik ürünler ise aknelere karşı ürünlerdir ve akneye neden olmazlar.

 

Ayrıca ürün etiketinde tüketici danışma hattı varsa ürünler ilgili sorularınızı bu hatyı arayarak sorabilirsiniz.

 

Üründen beklentileriniz gerçekçi olmalıdır

 

Bir yaşlanma karşıtı ürün aldığınızda o üründen beklentilerinizi gerçekçi ölçülerde tutmaya çalışın. Örneğin etiketinde “10 yaş daha genç görünün” tarzında abartılı sözler çok da gerçekçi olmayabilir. Yaşlanma belirtilerini gecede geceye iyileştirdiğini söyleyen ürünler de çok gerçekçi olmayabilir. Yaşlanma karşıtı ürünlerin yaşlanma belirtilerinizi tamamen geçirmeyeceğini ve çok kısa sürede harika sonuçlar almayabileceğini bilmelisiniz. Beklentilerinizi buna göre oluşturun.

 

Bütçenizi dikkat alın

 

Nemlendiriciler, güneş kremleri ve diğer yaşlanma karşıtı ürünlerin bu özelliklerini düşündüğünüzde aslında bu tür ürünlere aşırı bütçeler ayırmanız gerekmez. Bu ürünleri alırken uygun bir bütçeniz olsun ve bu bütçe dahilinde satın alma yapın.

 

Yaşlanma karşıtı ürünleri evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin Yaşlanma Karşıtı Krem Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.
Toplam Okunma Sayısı: 4068

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu