Yaşlanma Etkilerine Doğal Yöntemlerle Son!

Yaşlanma Etkilerine Doğal Yöntemlerle Son!

Yaşlanma düşüncesi sizi korkutuyor mu? Estetik ameliyatlar ve kimyevi uygulamalar size uzak mı?

Bedeninizi doğal yollarla daha genç olduğuna ikna etmek imkânsız değil. İşte yaşlanmayı geciktirici doğal yöntemler…

Yediklerimiz Cildimizdir
Aldığınız yağ, tuz, şeker miktarına dikkat etmek, yaşlanmaya karşı önemli bir silahtır. İşlenmiş gıdalardan, katı, hayvansal yağlardan uzak durmaya çalışın; balık ve sebze ağırlıklı beslenin.

Yaşlanmanın nedenlerinden biri kolajen kaybıdır. Ebegümeci, ıspanak, ısırgan otu, üzüm çekirdeği gibi gıdalar, cildin bağ dokusunun elastikiyetini arttırır, kırışıklıkları azaltır. Somon, tatlı patates, kuru fasulye, turunçgiller, çilek, adaçayı ve brokoli, cildin gerginliği için gereken vitaminleri içerir.

Bol su tüketmeyi unutmayın. Az su tüketiminin yaşlılık etkileri oluşturduğu kanıtlandı. Su kaybı, cildin sarkmasına, incelmesine ve şeffaflaşmasına yol açar.

Yaşam Tarzı Önerileri
1. Spor yapmayı ihmal etmeyin. Bisiklete binmek, koşmak, yoga ve yürüyüş yapmak, bedeninizi gençleştirir.

2. Yosun sabunu kullanırsanız, yosunun içerdiği yüksek miktarda protein, mineral ve vitamin sayesinde cildiniz genç görünür.

3. Uzmanlar, ciltteki değişikliklerin yüzde 90’ının güneş ışınlarından kaynaklanan hasarlara bağlı olduğunu söylüyor. Koruyucu kreminizi yanınızdan ayırmayın.

4. Uyku düzeninize dikkat edin. Verimli bir uyku bedeninizdeki yaşlılık etkilerini azaltır.

5. Aşırı alkol ve sigara tüketiminin yaşlandırıcı etkileri olduğunu unutmayın. Bu tip maddelerden uzak durmak veya çok az miktarlarda tüketmek, yaşlanmaya karşı büyük bir önlemdir.

İstanbul'da yaşayan Ilgın Yıldız, özellikle kültür, sanat ve kadın yaşam tarzıyla ilgili konulara eğilen, birçok şirkette çalışmış bir editör ve yazardır.
Toplam Okunma Sayısı: 2532

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
denizhankaraal 2014-01-08 14:00:11

Günümüz koşullarında pek çok sebep yaşlanma etkilerini artırmakta. Yapılan araştırmalarda sizin makelenizde paylaşmış olduğunuz tüm bu bilgilerin geçerliliği yönünde..Ben buna bir de bağışıklık sistemini eklemek isterim. Vücudumuza dışardan ve içerden aldığımız takviyeler ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek hem yaşlanma etkileri ile savaşa bilir hem de hastalıklara karşı direnç kazanabiliriz. Uyku, beslenme düzeni, spor gibi alışkanlıklara ek olarak takviye gıdaları da yaşam tarzı haline getirebiliriz. Örneğin her gün bir fincan içilen yeşil çay, öğün aralarında yenilen badem,ceviz, kuru kayısı gibi faydalı besinleri de tüketebiliriz..