Yağlı Saçlar İçin Çözümler

Yağlı Saçlar İçin Çözümler

Yağlı saçlar aşırı çalışan yağ bezlerinden kaynaklanmaktadır. Saçlardaki aşırı yağlanmanın nedenleri kalıtımsal, hormonal dengesizlik ve saç şekillendirme ürünleri olabilir. Her ne kadar vücuttaki doğal yağlar saçları sağlıklı tutmaya yardımcım olsa da aşırı yağ üretimi de saçları gevşek ve kirli yapabilir.

 

Fakat yağlı saçlar için çözüm yolları da bulunmaktadır. Aşağıdaki çözüm yolları size yardımcı olacaktır.

 

1. Eğer saçlarınızı çok sık yıkıyorsanız iki günde bir defa yıkamayı deneyin. Çünkü saçlarınızı her gün ve sıklıkla yıkamanız saç derisindeki yağ üretimini hızlandıracaktır. Saçlarınızı iki günde bir defa yıkamanız saçlarınızı daha az yağlı gösterir.

 

2. Saçlarınızı yıkarken yağlı saçlar için üretilmiş şampuanlar kullanın. Bu şampuanlar saçlarınızı daha kuru yapmaya yardımcı olur. Çünkü amonyum gibi bileşimler içermektedir. Saçınızı şampuanlarken saçınızı durulamadan önce şampuanın birkaç dakika saçınızda durmasını sağlayın. Saç kremi uygulayacağınız zaman saçlarınız yağlı olduğu için sadece saç uçlarınıza uygulayın. Saç derinizden uzak tutmaya çalışın.

 

3. Saçlarınızı kestirirken çok fazla saç biçimlendirme işlemleri istemeyen ve bakımı kolay olan bir model deneyin. Ellerinizi saçlarınızdan uzak tutun ve çok sık fırçalamaktan kaçının. Elleriniz saçlarınıza daha fazla yağ transfer edebilir. Çok sık fırçalamanız ise yağı saç köklerinizden saç uçlarınıza transfer edebilir.

 

Yağlı saçlarınız için bu önlemleri alırken aynı zamanda kendiniz de doğal çözümler uygulayabilirsiniz.

 

1. 2 su bardağı kadar suyun içine bir limon suyunu tamamen sıkın. Bunu saçlarınızı durulamak için kullananın. Saçlarınızı durulamakta kullandıktan sonra tekrar normal suyla saçlarınızı durulayın. Limonlu su uygulaması saçlarınızı ve saç köklerinizi tazeleyecektir.

 

2. Saçlarınızı durulamada ayrıca sirke de kullanabilirsiniz. Bunun için içi su dolu lavabonun içine çeyrek fincan kadar sirkeyi dökün ve saçlarınızı bu suyun içine sokun. Veya elinize döktüğünüz şampuanın içine de birkaç damla sirke damlatabilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra normal suyla saçınızı durulayın. Saçınıza saç kremi sürerek sirke kokusunu yok edin. Tekrar saçınızı durulayın.

 

3. Yağlı saçlar için yapılmış şampuanlar sıklıkla bitkilerle de kullanılmaktadır. Örneğin adaçayı saçlardaki fazla yağı kesmede harikadır. Biraz adaçayı ve okaliptus yağı veya çay ağacı yağını bir araya getirerek şampuana karıştırarak düzenli olarak kullanın. İsterseniz bu bileşimleri içeren bir şampuan bulmaya çalışın.
Toplam Okunma Sayısı: 3251

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu