Yağlı Ciltlerde Gözeneklere Bakım

Yağlı Ciltlerde Gözeneklere Bakım

Toz, yağ ve makyaj cildinizdeki gözenekleri tıkayabilir. Özellikle yağlı bir cildiniz varsa bu konuda riskiniz daha fazladır. Cilt gözeneklerinin tıkanması lekelere ve cilt döküntülerine yol neden olabilir. Tıkanmış gözenekler için kullanılan sert kimyasallar ise cildi tahriş edebilir.

 

Yağlı bir cildiniz varsa cildinizdeki gözeneklere iyi bir bakım yapmak için aşağıdaki 6 öneriyi uygulayabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

1. Cildinizi nonkomedojenik bir yüz yıkama ürünü ile nazikçe yıkayın. Su bazlı olan nonkomedojenik ürünlerin gözeneklerinizi tıkama riski düşüktür. Her sabah ve gece yüzünüzü ılık suyla mutlaka yıkayarak toz, makyaj ve yağdan arındırmaya çalışın. Fakat aşırı derecede uzun süre yıkamayın. Bu yüzünüzün kurumasına da neden olabilir.

 

2. Hamamelisli sakinleştirici ve alkol içermeyen bir tonik uygulayın. Bu tonik gözeneklerinizdeki kirleri temizleyecektir.  Toniği bir pamuk yardımıyla uygulayın. Gözlerinizden uzak tutun.

 

3. Tonik sonrasında nonkomedojenik bir nemlendirici uygulayın. Hafif bir nemlendirici yağlı cildiniz için daha uygundur. Bu nemlendiricinin güneşten koruma özelliğinin olması da ekstra fayda sağlayacaktır.

 

4. Haftada 1 defa tıkanan gözeneklerinizdeki ölü cilt hücrelerini atmak için peeling işlemi uygulayın. Bunun için doğal bir peeling uygulaması yapabilirsiniz.

 

5. Çok ağır makyaj yapmayın. İdareli uygulayın. Yağ içermeyen sıkıştırılmış pudra tercih edin. Ağır fondöten kullanımından kaçının. Bu gözeneklerinizi tıkayabilir. Uyku öncesinde mutlaka yüzünüzdeki makyajı temizleyin ve yüzünüzü yıkayın.

 

6. Sık sık yüzünüze dokunmayın. Özellikle egzersiz ve yemek sonrasında…. Ellerinizle sık sık yüzünüze dokunmanız gözeneklerinize daha çok kir ve bakterinin girmesine neden olabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 2089

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu