Yağlı Ciltler İçin Cilt Temizleyicisi Seçimi

Yağlı Ciltler İçin Cilt Temizleyicisi Seçimi

Eğer yağlı bir cildiniz varsa cilt temizleyicisi alırken doğru bir temizleyici seçmeniz gerekiyor. Çünkü yanlış bir cilt temizleyicisi zaten yağlı olan cildinizin oluşturduğu sorunları daha da alevlendirebilir. Cilt temizleyicisi seçerken aşağıdaki önerileri dikkate alın.

 

1. Yağlı ciltlerde akne oluşumları yaygındır. Yağlı ciltlerde cilt normalden fazla sebum üretir. Bu fazla üretilen sebum cilt gözeneklerinin kapanmasına ve neticede de akne olumlarına yol açar. Yağlı cildinizden dolayı cildinizdeki gözeneklerde de büyümeler olur. Fakat bilmeniz gereken diğer bir husus ise yağlı cildiniz kirli bir cilt anlamına gelmediğidir.

 

2. Yağlı ciltler çabuk tahriş olurlar. Bu nedenle yağlı ciltteki fala yağ tabakasını atmak için hafif ve nazik bir cilt temizleyicisi seçmek gerekir. Cildinizdeki yağlanmanın bir nedeni yüzsünüzü normalden çok daha fazla yıkamanız olabilir. Yüzünüzü gün içinde 2 defadan fazla yıkamanız cildinizdeki doğal yağ tabakasına da zarar verir. Bu durumda cildinizdeki yağ bezleri çok daha fazla çalışır. Yüzünüzü günde sabah ve gece olmak üzere 2 defa yıkayın. Ekstra yağ içermeyen bir cilt temizleyicisi seçin.

 

3. İyi bir cilt temizleyicisi cildinizi korur, nemli tutar ve cildinizdeki aşırı yağlanmayı azaltır. Bu nedenle düşük PH dengeli, amino meyve asitli bir cilt temizleyicisi seçin. Tükettiğiniz yağlı besinler, yağlı makyaj, sıcak, soğuk ve hormonlar gibi etkenler de yağlı cildinizi daha da kötü gösterebilir.

 

4. Benzoil peroksit içeren bir cilt temizleyicisi seçin. Benzoil peroksit içeren cilt temizleyicileri yağ bezlerinin salgıladığı fazla yağları azaltmada yardımcı olur. Fakat kullanacağınız cilt temizleyicisindeki benzoil peroksit oranının ne derecede olması gerektiği konusunda cilt hekiminize danışmanızda fayda vardır. Kullandığınız sabunlar %3 – 5 arasında benzoil peroksit içerebilir. Penzoil peroksit birçok akne tedavisi ürününde ve cilt temizleyicilerinde bulunmaktadır.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Yağlı Ciltler İçin Çözümler

Yağlı Ciltler İçin En İyi Ürünler
Toplam Okunma Sayısı: 2772

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu