Yağlı Ciltler İçin Beslenme Tüyoları

Yağlı Ciltler İçin Beslenme Tüyoları

Cildin yağlı olup olmamasında genetik faktörlerin etkisi bulunmaktadır. Kişinin hormon seviyeleri de cildin yağlı olup olmamasında rol oynar. Hormon seviyelerinin hızlı bir şekilde değiştiği gebelik, menopoz ve ergenlik dönemlerinde ciltte yağlanma daha sık olur. Diğer yandan cildin yağlanmasında beslenme yetersizlikleri veya beslenme hataları da rol oynayabilir. Cildin yağlanmasını kontrol altına alacak, yağlanmayı azaltacak ve cilde daha güzel bir görünüm verecek şekilde beslenmek bu soruna yardımcı olacaktır. Aşağıda yağlı ciltler için bazı beslenme tüyoları verilmiştir.

 

1. Özellikle B vitamini yönünden zengin besinlerin tüketimini artırın. B vitamini eksikliği kimi zaman ciltte yağlanmaya neden olabilir. B vitamini yönünden zengin besinler olan tam tahılları ve baklagilleri özellikle tüketin.

 

2. Beslenmenizdeki yağ tüketiminizi azaltın. Kırımızı eti ve diğer yağlı besinleri orta düzeyde tüketin. Cildinizde şu an fazla bir yağlanma varsa 1 hafta için akşamları kırımızı et yemeyin. Düşük yağlı salata soslarını tercih edin. Kızartılmış besinlerden kaçının.

 

3. Cildinizde yağlanma sorunundan dolayı iyot içeren besinlere dikkat edin. Yapılan bazı araştırmalarda yüksek düzeyde iyot içeren besinlerin ciltteki yağlanmayı ve akneyi artırdığına dair bulgular elde edilmiştir. İyot balıkta ve iyotlu tuzda bulunmaktadır.

 

4. Öğün aralarında atıştırmalık olarak tatlılar yerine taze meyveler ve sebzeleri tercih edin. Cildinizdeki yağlanmaya iyi gelecektir. Bazı tatlı atıştırmalıklar yüksek düzeyde yağ içerebilmektedir. Sağlıklı bir cilde kavuşmanız için tatlılardan uzak durun.

 

5. Cildinizdeki yalanmadan kurtulmak için beslenmenizde bol su içmeyi ihmal etmeyin. Bol su içeren vücudunuzun sıvı ihtiyacını ve nem ihtiyacını karılarsınız. Bu da ciltte ki yağlanmaya iyi gelecektir. Ayrıca su vücudunuzdaki zararlı maddeleri dışarı atarak vücudunuzun temizlenmesini sağlar. Gün içinde en az 8 bardak su için.

 

6. Cildinizdeki yağlanmanın nedeni yaşadığınız stres de olabilir. Sürekli stres yaşıyorsanız stresinizi azaltmayı ve yönetmeyi öğrenin. Örneğin en basit olarak egzersiz yapmanız stresinize iyi gelecektir.
Toplam Okunma Sayısı: 4909

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu