Uzun Yaşamın Sırrı Diyet

Uzun Yaşamın Sırrı Diyet

Sağlıklı ve uzun bir yaşam birçok etkene bağlı. Fakat bu etkenler arasında belki de en önemlisi uygulanan diyet. Uzun yaşamanın sırrı sağlıklı bir diyet uygulamaktır. Bu diyette özellikle bazı besinleri mutlaka tüketmek gerekir. Bu besinler gerçekten ömrü uzatıyor. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

 

Zeytinyağı

Zeytinyağı özellikle hafıza üzerinde önemli etkileri olan çok sağlıklı ve lezzetli bir doymamış yağdır. Zeytin yağı ayrıca birçok sağlık sorununda da önemli faydalar sağlamaktadır. Kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü yükseltmek, kalp damar hastalıklarını önlemek gibi birçok önemli hastalıkta koruma ve iyileştirme özelliklerine sahiptir.

 

Dutgiller

 

Dutgiller harika bir antioksidan kaynağı meyvelerdir. Çilek, yaban mersini, acai çileği bunlardan bazılarıdır. Bu meyveler polifenol zenginidir. Polifenol kanser ve çeşitli beyin hastalıklarıyla mücadele eden çok güçlü bir bileşimdir.

 

Balık

 

Balık beyin ile özdeşlemiş bir besindir. Beynin gıdası olarak bilinir. Balık beyin ve sinir sistemi gelişiminde önemli rol oynayan yağ asitleri açısından zengindir. Salatalarda da tavuk yerine ton balığı veya somon balığı kullanmak hem lezzetli hem de beyin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Haftada 1 – 2 defa balık tüketmek demans hastalığı riskini düşürmektedir. Balıktaki omega 3 yağ asitleri kolesterol ve trigliseridi düşürmede de faydalıdır. Balık ateroskleroza neden olan iltihaplanmayı da hafifletmeye yardımcı olur.

 

Lif kaynağı fasulyegiller

 

Haftada 3 – 4 defa diyette fasulyegillere yer vermek faydalıdır. Fasulyegiller lif zengini besinlerdir. Lif kan basıncını düşürmeye, kolesterolü dengelemeye, kabızlığı önlemeye ve sindirime yardımcı olur. Fazla kilosu olanlar lifli besinlerle kilo da verebilirler. Fasulyegiller kompleks karbonhidratlar içerirler ve bu yönüyle glukoz düzeyini düzenler. Bu konu özellikle diyabet hastası kişiler için önemlidir.

 

Sebzeler

 

Sebzeler lif, vitamin ve mineral deposudurlar. Bu özellikleriyle kronik hastalıklara karşı koruma sağlamada çok önemli besindirler. Koyu yeşil yapraklı sebzeler özellikle kemik sağlığı ve güçlü kemikler için önemli düzeyde K vitamini içerirler. Tatlı patates ve havuç A vitamini zengindir. A vitamini göz ve cilt sağlığı için önemli bir vitamindir. Enfeksiyonlara karşı da koruma sağlar. Domates prostat kanserine karşı koruma sağlayan bir sebzedir ve riski azaltmaktadır.

 

Akdeniz diyeti

 

Artık biliyoruz ki Akdeniz Diyeti sağlık konusundaki faydaları ispatlanmış bir diyettir. Akdeniz Diyetinin önemli unsurları olan zeytinyağı, balık, sebzeler, tam tahıllar özellikle kalp sağlığına önemlim etki ederler. Akdeniz diyetinde ayrıca yemekleri tatlandırmak için çok fazla tuz kullanmak yerine çeşitli soslar ve bitkiler kullanılmaktadır.

 

Kuruyemişler

 

Kuruyemişler kolesterol açısından pek risk taşımayan ve protein düzeyi yüksek besinlerdir. Badem E vitamini açısından oldukça zengindir. E vitamini kadınlarda inme riskini dürmeye yardımcı olur. Pikan cevizi önemli düzeyde antioksidan içerir. Cevizdeki doymamış yağlar ise kötü kolesterolü düşürmede ve iyi kolesterolü yükseltmede faydalıdır.

 

Süt ve süt ürünleri

 

Süt, yoğurt gibi D vitamini zengini besinlerden tüketmek kalsiyum emilimini artırmaya yardımcı olur. Bu konu özellikle osteoporoz riski olan kişiler için önemlidir. D vitamini kolon kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Yoğurt ayrıca sindirime de oldukça faydalıdır.

 

Tam tahıllar

 

Tam tahıllardan tüketmek bazı kanserlerin, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Tam tahıldan yapılmış ekmekler, makarnalar ve pirinç yerine bulgur tercih etmek bu açıdan oldukça fayda sağlar. Örneğin çorbaya arpa eklemek oldukça sağlıklı bir seçim olur. Tam tahıllardaki lif kabızlık ve divertiküler hastalık gibi sindirim sorunlarını önlemeye de yardımcı olur.

 

Sağlıklı bir kilo

 

Alınan fazla kilolar eklemlere, kalbe ve vücuda ekstra bir yük ekler. Zamanla vücut bu yükle mücadele edemez ve fazla kiloların yol açtığı kalp hastalığı, diyabet, kanser v.b. hastalıklar ortaya çıkar. Bunun tam tersi de doğrudur. Fazla kiloları atmak ve normal kiloda kalmak bu hastalıkların riskini azaltır.

 

İnsanlar yaşlandıkça daha fazla kilo alma riski vardır. Bu riski düşürme için günlük yaşamda daha aktif olmak, düzenli egzersiz yapmak, yukarıda belirtilen besinlerden dengeli beslenmek, günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenmeyi düzenlemek gerekir.
Toplam Okunma Sayısı: 1788

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Hande Pınar 2013-07-27 18:15:52

Sağlıklı besinler tükettiğiniz ve dengeli yediğiniz sürece doğru yoldasınız demektir.