Uykusuzluğun Etkisi Yüze De Yansıyor

Uykusuzluğun Etkisi Yüze De Yansıyor

Uyku esikliği insanlarda cildi de olumsuz etkileyerek özellikle yüzdeki cilt bölgesini olumsuz etkiliyor. Yanaklar, göz ve ağız çevresi bundan olumsuz etkileniyor.

 

Uyku eksikliği ayrıca gözlerde şişmeye, kızarmaya, gözaltlarında koyu halkalar oluşmasına yol açarak yüz bölgesinin bitkin, yıpranmış ve yaşlanmış görünmesine neden oluyor.

 

Yapılan araştırmalar uyku eksiklikleriyle ciltteki, özellikle yüz bölgesindeki, yaşlanma belirtileri arasında bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Uzmanlar uyku eksikliğinin yüzde fiziksel etkilerinin yanında kişide bitkin ve yorgun bir görünüme neden olarak kişinin genel görümünü de etkilediğini belirtiyorlar. Bu görünüm de kişinin sosyal ilişkilerinde kişisel imaj bakımından olumsuz bir görüntü yaratabiliyor

 

Nitekim İsveç’te Stockholm Üniversitesi tarafında yapılan bir araştırmada yeterli uyku uyuyan kişilerle yetersiz uyku uyuyan kişiler arasında yapılan bir karşılaştırmalı analizde ( benzer yaş gruplarındaki kişiler ) yetersiz uyku uyuyan kişilerin cilt görünümlerinin de bozulduğu görülmüştür. Bu kişilerin fotoğraflarının başka bir deney grubundaki kişilere gösterilerek fikirleri alınmıştır. Bu deney grubundaki kişiler fotoğrafları incelediklerinde uyku sorunları yaşayan kişilerin fotoğraflarından daha yaşlı olduklarını ifade etmişler ve bu kişiler hakkında daha çok olumsuz görüş bildirmişlerdir.

 

Dolayısıyla uykusuzluk ve uyku sorunları kişiyi daha yaşlı gösterebildiği gibi kişinin sosyal ve kişisel imajını da olumsuz etkileyebilir.
Toplam Okunma Sayısı: 5154

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu