Tırnaklarınıza Doğal Bakım Uygulayın

Tırnaklarınıza Doğal Bakım Uygulayın

Uzun, güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak bir kadını hem şık hem de seksi gösterir. Bu aynı zamanda kadının kendine olan güvenini artırır. Uzun, güzel ve sağlıklı tırnakların sırrı zaman, sabır ve sürekli bakımdır. Bunun için yapmanız gerenler tırnaklarınıza zarar veren kötü alışkanlıklara bir son vermektir. Ayrıca aşağıdaki doğal bakım önerileri de size bu amacınıza ulaşmada yardımcı olacaktır.

 

1. Tırnaklarınızı ve kütiküllerinizi yemeyin. Tırnaklar kütiküllerin altında bulunan matrix olarak adlandırılan bir bölgede gelişirler. Matrix tırnakların canlı olan bölümüdür ve kütikül derisi tarafından korunur. Yeni tırnak hücreleri geliştiği zaman eski hücreler parmaklardan dışarı itilir.

 

Tırnak hücrelerinin tam olarak yenilenmesi 4 – 6 ay kadar bir zaman alabilir. Bu nedenle bu süreçte kötü alışkanlıklardan kaçınmanız tırnak gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

2. Tırnaklarınızın yumuşaklığını sağlayarak kütiküllerinizin fazla gelişmesini durdurun. Kütiküllerinizi ılık suyun içinde tutun ve nazikçe bir kütikül iticiyle kütiküllerinizi geri itin. Tırnaklarınızı ılık sudan çektikten sonra ellerinize ve parmaklarınıza losyon uygulayın. Bu hem ellerinizi hem de tırnaklarınızı nemli tutacaktır. Nemlendirme işlemi tırnaklarınızdaki kuruma ve kırılmaları engellemek için gereklidir.

 

3. Aseton içeren oje çıkarıcılar kullanmaktan kaçının. Aseton ojeleri çabuk çıkarır fakat tırnaklarınızı oldukça kurutur. Tırnak güçlendirici kullanarak tırnaklarınızı korumaya alın.

 

4. Tırnak kenarlarınız için manikür makası kullanın. Şeytantırnağını keserken dikkatli olun. Tırnaklarınızı kestikten sonra düzleştirmek için törpüleyin.

 

5. Dengeli bir diyet uygulamaya çalışın. Eğer tırnaklarınızın görünümü, sağlığı konusunda sorunlar yaşıyorsanız muhtemelen bazı diyet sorunlarınız da olabilir. Tırnaklarınızdaki kurumalar ve batmalar için A vitamini ve kalsiyum alımınıza dikkat edin. Çünkü bunların eksikliği tırnaklarınızda kurumaya ve kırılmalara neden olabilir. Ayrıca süt ve süt ürünlerini, havuç, ıspanak ve marul gibi sebzeleri mutlaka tüketmelisiniz. Tırnaklarınızdaki büyümüş beyaz bantlar için protein alımını artırmaya gayret gösterin. Tırnaklarınızdaki kurumalar, kıvrık uçlar ve koyulaşmalar B12 vitamini eksikliğinin belirtisi olabilir. Tırnaklardaki beyaz bantların büyümesi çinko eksikliğine işaret edebilir.
Toplam Okunma Sayısı: 3081

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu