Tırnaklar İçin En İyi Vitaminler

Tırnaklar İçin En İyi Vitaminler

Sağlıklı tırnaklar için iyi bir tırnak bakımı rutini önemli olduğu kadar beslenmede uygun vitamin ve mineralleri almanın da önemli bir rolü vardır. Çünkü yeterli düzeyde ve özellikle tırnaklarınız için gerekli olan vitamin ve mineralleri almadığınız sürece uyguladığınız manikür, pedikür, nemlendirici v.b. uygulamalar yetersiz kalacaktır. Çünkü vücudunuzdaki vitamin ve mineral eksikliğiniz tırnak sağlığınıza da olumsuz yansıyacaktır.

 

Sağlıklı ve güzel görünen tırnaklar için en iyi vitaminler ve mineraller

 

Demir minerali

 

Tırnaklarınızdaki kırılmalar vücuttaki demir kesikliğinin bir işareti olabilir. Bu nedenle vücudunuzdaki demir ihtiyacını iyi gidermeniz gerekir. Bunun için demir içeren besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Ayrıca hekiminize danışarak bir demir takviyesi alabilirsiniz. Demir içeren besinler olarak kuruyemişler, yağsız kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Bütün bunlar tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu besinlerdir.

 

Çinko minerali

 

Tırnaklarınızda beyaz lekelerin artması, tırnaklarınızın görünümünde ve gelişiminde sorunlar yalanması ve iltihaplanmalar diyetinizdeki çinko eksikliğinden kaynaklanabilir. Diyetinizde çinko içeren besinlere özellikle önem verin. Siyah çikolata, fıstık ve hindi eti iyi bir çinko kaynağıdır. Ayrıca hekim tavsiyesiyle çinko desteği de alabilirsiniz.

 

B12 vitamini

 

Aşırı derecede kurumuş ve koyulaşmış tırnaklar vücudunuzdaki B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir. Yeterince B12 vitamini içeren besinlerden almadığınız için tırnaklarınız bu şekilde sağlıksız görünebilir. Bunun için yapmanız gereken peynir, yumurta gibi iyi düzeyde B12 içeren besinlerden almak ve gerekirse hekim tavsiyesiyle B12 vitamin desteği almaktır.

 

Bu vitamin ve minerallerden yeterince aldığınızda zaman içinde olumlu etkilerini tırnaklarınızda göremeye başlayacaksınızdır. Ayrıca tırnaklarınızın sağlıklı görünümü için bol su içmeyi ve ellerinizi düzenli olarak nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
Toplam Okunma Sayısı: 6815

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu