Tırnak Yemeyi Bırakmak İçin Yöntemler

Tırnak Yemeyi Bırakmak İçin Yöntemler

Tırnak yeme genelde insanın stresli olduğu anlarda daha çok olur. Bir kişi iş değiştirme arifesindeyken, stresli bir toplantıdayken, endişeli bir şekilde televizyon seyrederken, üzüntülü bir halindeyken, bir korku filmi seyrederken tırnaklarını farkında olmadan yemeye başlayabilir.

 

Tırnak yeme alışkanlığı genelde çocukluk döneminde başlar. Yapılan araştırmalara göre çocukların %60 ında ve gençlerin %45 inde tırnak yeme alışkanlığı vardır. Çoğu yetişkinler ve çocuklar sıklıkla tırnaklarını yediklerinin bile farkında olmazlar. Bu bir alışkanlıktır.

 

Tırnak yeme alışkanlığı kimi zaman hafif düzeyde bir sorun olabileceği gibi daha ciddi bir düzeyde de olabilir.

 

İnsanlar tırnaklarını neden yerler?

 

Stres ve can sıkıntısı çoğu insanda en temel tırnak yeme nedenlerindendir. Bu alışkanlık sıklıkla endişe ve sıkıntıdan kurtulmak için geliştirilmiş bir mekanizmadır. Diş kırıklıkları ve yalnızlık tırnak yemeye yol açan duygusal tetikleyicilerdir. Kimi araştırmalara göre tırnak yemenin genetik bir yönünün olduğu da belirtilmektedir.

 

Tırnak yeme obsesif kompulsif bozukluk gibi bir psikososyal sorunun da belirtisi olabilir. Sık sık ellerini yıkayan insanlar tırnak yemeye daha yatkın olabilirler. Tırnak yiyen birçok çocukta ayrıca psikiyatrik bir sorun olabilir. Örneğin hiperaktivite bozukluğu, alt ıslatma, ayrılık endişesi bozukluğu bunlar arasındadır.

 

Elbette ki sürekli tırnak yeme tırnaklara ve tırnakları çevreleyen cilt bölgesine oldukça zarar veriri ve görünümünü bir hayli bozabilir.

 

Tırnak yeme ne gibi sorunlara yol açar?

 

Tırnak yeme kişide hem psikolojik hem de duygusal sonuçlara yol açar. Yenen tırnaklar ve kütiküller tırnak ve çevresini kızartarak yaralara yol açabilir. Tırnakları çevreleyen cilt bölgesi tahriş olabilir, yaralanabilir ve kanmalara olabilir. Üstelik enfeksiyon kapma riski de vardır. Bu bölgede toplanan bakteri ve virüsler ağız yoluyla vücuda yayılarak çeşitli enfeksiyonlara da neden olabilirler.

 

Tırnak yeme dişlere de zarar verir. Dişer zayıflar ve dizilişleri zarar görür. Tırnak yeme kötü bir görünüm oluşturduğu için kişide endişe, utanma duygusu ve stres de yaratır.

 

Tırnak yemeyi bırakmak için yöntemler

 

Bazı teknikler tırnak yeme alışkanlığına bir son vermede oldukça işe yaramaktadır. Eğer sizde de böyle bir alışkanlık varsa aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

1. Tırnaklarınıza acı tadan tırnak cilası sürün. Kötü tat tırnaklarınızı yemenize engel olabilir. Ayrıca tırnaklarınızı yemeye engel olmak için renkli ojelerde sürebilirsiniz.

 

2. Tırnaklarınızı düzenli olarak kısa kesin. Kısa tırnaklar tırnaklarınızı daha az yemenize imkan sağlar

 

3. Düzenli olarak manikür yaptırın. Eğer tırnaklarınızın güzel görünmesi için güzellik salonunda para ödeyerek manikür yaptırırsanız bu sizi tırnak yemeden alıkoyabilir.

 

4. Stresinizi yönetmeye çalışın. Yoga, meditasyon, derin solunum, stres topu gibi sizi rahatlatacak teknikleri deneyin.

 

5. Tüm bu teknikler işe yaramazsa eldiven giyinebilir veya tırnak bölgelerinize bandaj sarabilirsiniz.

 

6. Ayrıca eğer uzun bir süredir anksiyete ve strese eşlik eden tırnak yeme alışkanlığınız varsa bir psikiyatriste görünmeyi ihmal etmeyin. Çünkü tırnak yeme alışkanlığı ciddi bir psikososyal sorunun belirtisi olabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 12096

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
Roza 2016-02-15 02:41:14

Ben kendimi bildim bileli tırnak yiyorum artık sinirlerim bozulmaya başladı kendimden nefret etmeye başladım araştırdım avı ojeler satılıyormuş tedavi yöntemlerinin hepsini deniyecem gerekirse psikolojik tedavi görücem ama biran önce bırakmak istiyorum umarım işe yarar gerçekten çok bıktım

hasan çevik 2015-02-28 17:00:09

arkadaşlar yeni bir bilgi aldım bazı fabrikaları bu oje türünden sprey gibi birşey yapıp sigaraların içine veya neresine ise sıkıyorlar ama bu bilgi ne kadar doğru bilemiyorum.