Tırnak Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Tırnak Sağlığı İçin Ne Yemeli?

Tırnakların özellikle en görünürde oldukları için el tırnaklarının sağlıklı gelişimi sağlıklı bir diyet uygulanmadığı sürece zor olabilir. Sağlıklı bir diyetin olmaması tırnakları kurutabilir, kırılgan yapabilir ve zayıf bırakabilir. Tırnak sağlığı için,  tırnakların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır.

 

Tırnak sağlığınız için ne yemelisiniz?

 

Vitaminler ve mineraller

 

Vitaminleri çoğu tırnak gelişimi için ve tırnak sağlığı için gereklidir. Özellikle A vitamini, B vitaminleri ve C vitamini her gün besinler yoluyla tırnak sağlığı için alınması gereken vitaminlerdir. S vitamini eksikliği tırnakları kurutabilir ve kırılgan yapabilir. B vitaminleri çeşitli tırnak sorunlarını gidermede yardımcı olan vitaminlerdir. B vitamini eksikliği tırnaklarda biçim değişikliklerine ve kırılmalara yol açabilir. Bu vitaminleri eksikliğinde tırnaklar aşırı miktarda kuruyabilir ve koyulaşabilir.

 

Demir, kalsiyum ve çinko mineralleri tırnakların uzun ve sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Demir eksikliği tırnaklarda eğilmelere neden olabilir. Diyette demir eksikliği yaşanması tırnaklarda beyaz bantların da büyümesine yol açabilir.

 

Kalsiyum eksikliği de aynı A vitamini eksikliği gibi tırnakların kurumasına ve kırılmasına neden olabilir. Çinko eksikliğinde ise tırnaklarda beyaz noktalar oluşur.

 

Tırnak sağlığı için ne yemeli?

 

Tırnak sağlığı için yukarıda belirtilen vitamin ve mineralleri içeren besinleri tüketmek gerekir.

 

Örneğin kırmızı et iyi bir A vitamini ve B vitamini kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda çinko minerali ve demir minerali de içerir. Süt ürünleri ( peynir, süt, yoğurt v.b. ) iyi bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini için tüketilebilecek diğer besinler tavuk ciğeri, tereyağı, yumurta, uskumru, havuç, lahana, maydanoz, ıspanak, tatlı patates, kurutulmuş kayısı, brokoli, mango ve domatestir.

 

B vitamini kaynağı olarak özellikle B12 ve Biotin içeren besinler önemlidir. Bunun için süt, somon balığı, yumurta, tavuk, mantar tüketilebilir.

 

C vitamini ve kalsiyum bütün vitamin ve mineraller içinde daha kolay alınabilecek türdendir. Portakal suyu C vitamini ve süt de kalsiyum açısından oldukça zengindir. C vitamini için greyfurt, kızılcık ve sebze suları da tüketilebilir. Brokoli, istiridye, ıspanak ve domates C vitamini ihtiyacı için alınabilir. Kalsiyum için ise peynir ve yoğurt oldukça değerlidir.

 

Demir minerali çoğu yüksek protein oranına sahip besinlerde bulunur. Kırmızı et, tavuk, ton balığı ve somon balığı demir ihtiyacı için oldukça iyidir. Vejetaryen olanlar barbunya, brokoli, makarna ve spagetti tüketebilirler. Çinko minerali ise fasulye, badem, istiridyede bol bulunur.

 

Kükürt de tırnak sağlığı için iyi bir mineraldir. Lahana, lahana, karnabahar, kızılcık, soğan ve sarımsak kükürt içeren besinlerdir.

 
Toplam Okunma Sayısı: 6321

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu