Stres Cildi Nasıl Etkiler?

Stres Cildi Nasıl Etkiler?

Stres vücudu içten etkilediği gibi dıştan da etkiler. Stresin cilt üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Stresin cilt üzerindeki olumsuz etkileri genelde şunlardır:


Akne izleri

 

Stres ciltte akne oluşmasına neden olabilir. Normalde akneli bir yüz yeterince stres oluşturur. Fakat stres maalesef akne oluşumuna ve var olan akneleri daha da alevlendirmeye neden oluyor. Stres hormonu olan kortizolun aşırı düzeyde üretilmesi ciltte daha fazla yağ üretimine neden olur. Cilt bu ortamda yağ düzeyini ayarlamakta zorlanır ve ciltteki bu yağlanmaya iltihaplanmaya neden olarak akneleri oluşturur. Bu konuda cildi sakinleştirmek gerekir. Bunun için de organik cilt bakım ürünleri oldukça yardımcı olabilir. Cilt bakım ürünlerinin doğal iltihaplanma karşıtı özellikler içermesi aknelere bir çözüm olacaktır. Örneğin yeşil çay ve papatya içeren cilt bakım ürünleri tercih edilebilir. Stresin ciltte yaşlanma belirtilerini hızlandırdığını da unutmamak gerekir.

 

Cilt kuruluğu

 

Stres cildin nemli kalma yeteneğini olumsuz da etkileyebilir. Bazı insanlarda stres ciltteki nemi azaltabilir ve cilt kuruluğuna yol açabilir. Yapılması gereken cildi nemli tutacak şekilde uygun bir nemlendirici uygulamaktır. Aloe vera, shea yağı ve avokado yapı içeren nemlendiriciler tercih edilebilir.

 

Ciltte kolajen üretimin azalması

 

Stres ciltteki kolajen üretimini de olumsuz etkileyebilir. Stres genç görünen bir cilde oldukça zarar verebilir. Stres cilde oksijen ve besin taşınmasını engeller. Bu da cildin görünümünü geliştirmede etkili olan kolajen üretimini sınırlar. Örneğin yüz bölgesine doğru yapılacak bir yüz masajı bu bölgedeki kolajen üretimini canlandırabilir.

 

Kırışıklıklar

 

Stres ciltte kırışıklıklara neden olabilir. Stres hormonu kortizol kan şekeri düzeylerini artırır. Kandaki aşırı şeker düzeyi cildin koalen düzeyine zarar vererek ciltte daha derin kırışıklıklar ve çizgiler oluşmasına yol açabilir. Uygun kan şekeri düzeyleri için ve cildin daha genç görünmesi için rafine karbonhidratlardan ( beyaz ekmek, fast food besinler v.b. ) kaçınmak gerekir.  Daha fazla sebze, tam tahıllar ve fasulyegiller tüketilmelidir.
Toplam Okunma Sayısı: 2461

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu