Sonbahar Ve Kış İçin Makyaj İpuçları

Sonbahar Ve Kış İçin Makyaj İpuçları

Sonbahar ve kış ayları cildimiz ve uyguladığımız makyaj için riskli zamanlar. Cildimiz özellikle yanak ve dudak bölgesi sonbahar ve kış aylarında kızarmalara, çatlamalara ve tahrişe daha yatkın. Ellerimizi, başımızı ve ayaklarımızı bu olumsuz hava koşullarından bir şekilde koruyabiliyoruz. Fakat yanaklar ve dudaklar bu olumsuz etkilere daha açık ve daha çabuk etkileniyor. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında hem cilt bakımı ve hem de uyguladığımız makyaja dikkat etmek gerekiyor. Aşağıda bu konuda bazı tavsiyeler verilmiştir.

 

1. Sonbahar ve kış aylarında yanaklar ve dudaklar için yapacağınız en öneli şey iyi bir koruma ve nemlendirme sağlamaktır. Soğuk havalar cilde zarar verir ve ciltte ölü hücreler meydana gelir. Bu nedenle ölü cilt hücrelerinin atılıp, cildin yenilenmesi için düzenli olarak peeling yapılması gerekiyor. Özelikle kurumlara karşı daha yoğun bir nemlendirici kullanmak gerekebilir. Aşırı kuruyan ciltlerde zengin yağ içerikli cilt balsamı iyi bir iş görür. Yanaklarda oluşan kızarıklığı makyajla da örtmek mümkün. Fakat bunun yanında kırmızı yanak oluşumuna karşı K vitamini içeren bir nemlendirici de faydalıdır. Makyajı uygulamadan önce temizlenmiş olan cilde nemlendirici uygulanır. ( Makyajla Kırmızı Yanak Nasıl Kapatalır? )

 

2. Makyajda fondöten olarak yoğun kapatıcı özelliği olan fondöten kullanın. Çünkü yoğun nemlendirilmiş bir cilt üzerinde krem fondötenler çok kalın görünür. Fondöteni cildinize parmaklarınızla veya süngerle hafifçe uygulayın. Eğer cildiniz çok solgun görünüyorsa fondöten ve kapatıcınızı değiştirmeniz gerekebilir. Kışın cilde daha iyi parlaklık vermek için fondötenin altında kullanmaya yönelik olarak aydınlatıcı bir makyaj bazı edinmek gerekir. Çok fazla pudra kullanımından kaçınmalıdır. Çünkü ciltte kurutucu bir etki yapabilir.

 

3. Kaşlar gözlerimize güvenli bir ortam sağlamak için önemli. Bu nedenle kaşlarımızın da güçlü olmaya ihtiyacı var. Bunun yanında kaşlarımızın uygun bir şekilde biçimlendirilmesi de bu gücü iyi yansıtır. ( Kaşlar Nasıl Biçimlendirilir? ) Kaşlarımız sonbahar ve kışın suyla ve rüzgarla sıklıkla temas eder. Bu nedenle bu zamanlarda makyaj yaparken özellikle yağmurlu ve rüzgarlı havalarda maskara ve eyeliner kullanmaktan kaçınmak gerekir. Çünkü akmaya müsaittirler. Kaş makyajında özellikle sonbaharda zengin renkler oldukça iyi gider. Çilek ve kiraz renkleri, mücevher rengi göz farı için oldukça harika renklerdir. Göz kapaklarında nemlendirici krem olarak daha parlak renkler tercih edilebilir. Daha seksi bir hava katmak isteyenler dumanlı tonları tercih edebilir. Sonbahar ve kış zamanlarında yanaklarda ve gözlerde kızarıklıklar oluşabilir. Bu kızarıklıkların daha az görünmesini sağlamak için pembe renklerden kaçınmak gerekir.

 

4. Sonbahar ve kış aylarında makyajda yanaklarda bronz renkler pek iyi gitmez. Bu daha çok yaz ve ilkbahar aylarının rengidir. Cildinde kuruma sorunu olanlar krem allık kullanabilirler. Krem allıklar pudradan daha çok nemlendirici olabilir.

 

5. Sonbahar ve kış aylarında dudaklar çatlamaya daha yatkındır. Bu nedenle balmumu balsamı dudaklarda iyi bir nemlendirici görevi görür. Bunu sık uygulamak gerekir. Ayrıca makyajda E vitamini içeren veya nemlendirici özelliği olan iyi bir dudak parlatıcısı dudaklara hem parlaklık verir hem de dudakları korur. ( Dudaklara Doğal Nemlendirme )
Toplam Okunma Sayısı: 2069

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu