Somon Yağı Ve Saç Gelişimi

Somon Yağı Ve Saç Gelişimi

Saçlarınızın sağlıklı ve hızlı gelişiminde somon yağı oldukça etkili sonuçlar verebilir. Çünkü somon yağı özellikle omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengindir. Omega 3 yağ asitleri saçların sağlıklı ve hızlı gelişiminde önemli rol oynar.

 

Sağlıklı saçlar için ihtiyacınız olanlar

 

Saçlarınızı sağlıklı tutmak ve daha hızlı uzamsını sağlamak için omega 3 yağ asitleri, protein, demir, çinko ve a vitamini yönünden zengin bir diyet uygulamanız gerekir. Beslenme eksiklikleriniz saç sağlığınızı ve gelişimini olumsuz etkiler. Örneğin normal saç gelişiminde saçlar ayda 1 cm. kadar uzar. Fakat beslenme eksiklikleriniz bu süreyi uzatabilir ve saç sağlığınızı olumsuz etkiler.

 

Omega 3 yağ asitleri

 

Omega 3 yağ asitleri işlenmiş bir yağdır ve vücutta doğal yollarla üretilmemektir. Dolayısıyla bunu dışarıdan besinler yoluyla almak gerekir. Omega 3 yağ asitleri yönünden en zengin besin balık yağıdır. Özellikle somon yağı… Somon yağı bu özelliğiyle kandaki kolesterol düzeyini dengede tutmayı ve kolesterol fazlalığını düşürmeye yardımcı olur. Somon yağının saç geliminde ve sağlığında oldukça faydalı olduğu da bilinmektedir. Haftada ortalama 2 defa omega 3 yönünden zengin balıklardan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Somon yağı ve saç gelişimi

 

Somon yağı yüksek düzeyde omega 3 yağ asitleri içermektedir. Somon yağı ayrıca önemli düzeyde protein içerir. B12 vitamini ve demir minerali açısından zengindir. Somon yağı tüm bu zengin besin değeriyle kuruyan saç derisine çözüm olabilmekte ve saçların daha hızlı ve sağlıklı gelişimine katkı sağlayabilmektedir. Somon yağı ayrıca saçlardaki kırılmaları da önlemeye yardımcı olur.

 

Saçlar için diğer besinler

 

Somon yağına ek olarak ton balığı, kral uskumru ve diğer tüm yağlı balıklar omega 3 yönünden zengindir ve saçların daha parlak görünmesine ve sağlıklı gelişmesine imkan sağlarlar. Ayrıca saç gelişimi ve sağlığı için diyette düşük yağlı süt ürünleri, tam tahıllı besinler ve sebzeler ( özellikle A vitamini, selenyum ve çinko içerenler ) önemli yer tutar.

 

Somon yağı destekleri

 

Eğer deniz ürünlerinden hoşlanmıyorsanız somon yağı desteklerini de düşünebilirsiniz. Aslında bu tür destekler her ne kadar besinler kadar etkili bir sonuç vermese de faydalı sonuçlar verebilir. Fakat bu tür besin desteklerini kullanmadan önce hekime danışmak gerekir. Özellikle kan inceltici ilaç kullananlar somon yağı desteği almadan önce mutlaka hekime danışmalıdır.
Toplam Okunma Sayısı: 2122

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu