Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Soğuk havalar da aynen sıcak havalarda güneşin cildinizde yarattığı etkiler gibi oldukça tesirli olabilir. Soğuk havalar cildinizde kurumlara, çatlamalar ve hatta güneşin olduğu soğuk ve karlı havalarda güneş yanıklarına bile neden olabilir. Bu nedenle soğuk havalarda da cildinizi korumak için gerekli cilt bakımı rutinini uygulamanız gerekir.

 

Soğuk havalarda cilt bakımı nasıl olmalı?

 

1. Soğuk havalarda güneş kremlerini yok saymayın

 

Güneş cildinizi sadece yaz aylarında değil sonbahar ve kış aylarında da etkileyebilir. Örneğin kar güneşli havalarda güneşi cildinize oldukça tesirli bir biçimde yansıtabilir. Ayrıca soğuk havalarda güneşin tesirleri yok değildir. Bu nedenle soğuk havalarda da cilt bakım rutininizde cildinizi güneşten korumanız gerekir. Bunun için de güneşten koruyucu krem kullanmanız oldukça faydalıdır. En az 15 faktör ve üzerine güneş kremi kullanarak cildinizi korumaya alın.

 

2. Soğuk havalarda cildinizin nem ihtiyacınızı giderin

 

Sonbahar ve kış aylarında cildinizde oldukça kuruma ve çatlamalar oluşabilir. Özellikle hassas ve kuru bir cilt yapısına sahip olanlar bu soğu havalardan oldukça etkilenirler. Bu nedenle cilt bakımında cildin nem ihtiyacını iyi karşılamak gerekir. İyi bir nemlendiriciyle soğuk havalarda cilt bakımınız için iyi bir önlem alırsınız. Bunun yanında bol su içmeniz vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılar ve cildinizi daha nemli tutar. Ayrıca kola gibi gazlı içeceklerden ve kafeinli içeceklerden çok fazla tüketmeyin. Bunlar da cildinizde nem kaybına neden olabilir. Bunların yerine bitkisel çaylar içebilirsiniz.

 

Kuruyan cildiniz için el kremi, dudak balsamı ve yüz nemlendirici gibi ürünleri cilt bakımınızda düzenli olarak kullanmaya çalışın.

 

3. Cildinize düzenli olarak peeling uygulayın

 

Kış ayları cildinizde oldukça kurumaya neden olabilir. Cildinizdeki dolaşım yavaşlatabilir ve ölü cilt hücrelerinizde artış olur, cildiniz kendini daha geç yeniler. Bunu peeling işlemiyle aşabilirsiniz. Sonbahar ve kış gibi soğuk havalarda peeling işlemi cilt bakımınızın önemli bir unsurudur. Peeling işlemiyle cildinizdeki ölü hücreleri atarak cildinizi yenileyebilir ve tazeleyebilirsiniz. Cildinize haftada en az 1 defa peeling uygulayın. Böylelikle cildiniz her zaman daha genç ve ışıl ışıl görünür.
Toplam Okunma Sayısı: 2411

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu