Sırt Akneleri İçin Çözümler

Sırt Akneleri İçin Çözümler

Akneler yüzde çıkabileceği gibi sırt bölgesinde de oluşabilir. Ciltte oluşan aknelerin nedeni genelde cilt gözeneklerinin kir veya ölü cilt hücreleriyle tıkanmasıdır. Diğer bir neden ise ciltte meydana gelen tahrişlerdir. Birçok insanda ise aknenin bir başka biçimi olan siyah noktalardır. Sırt aknelerini gidermek için birçok çözüm yöntemi bulunmaktadır. Aşağıda sırt akneleri için çözümler belirtilmiştir.

 

1. Cildinize düzenli olarak temizlik yapın. Cildinizi temiz tutmanız ve cildinizi banyoda hafifçe ovarak peeling işlemi yapmanız sırt aknelerinizin gitmesine yardımcı olur. Özellikle yağlı bir cilde sahip insanlar cilt bakımında daha özenli olmalıdır. Her zaman ciltlerini daha kuru ve temiz tutmaya çalışmalıdır.

 

2. Aknelerinize dokunmayın. Hem yüz aknelerine hem de sırt aknelerine sıklıkla dokunuruz. Fakata kenelere dokunmak çeşitli ya etkiler doğurabilir. Akneler kalıcı hale gelebilir. Ellerimizde oluşan kir ve tahriş akneleri daha da kötü yapabilir. Bu nedenle elerli sık sık yıkamak ve aknelere dokunmamak iyileşme sürercinde yardımcı olacaktır.

 

3. Sırt akneleriniz için retinol içeren bir krem deneyin. Retinol içeren krem sırt aknelerinizde oluşan ağrı ve acıyı dindirmeye yardımcı olur.

 

4. Birçok insan aknelerinizi sıkmaya, koparmaya çalışır. Bu aknelerden irin çıkmasına ve yara oluşmasına neden olabilir.

 

5. Diyetinize dikkat edin. Aknelerinizin çözümüne yardımcı olmak için diyetinizden yağlı ve şekerli besinleri mümkün olduğunca kaldırın. Taze ve besleyici besin gruplarını tercih edin. İşlenmiş besinlerden uzak durun. Yağlı, besinler cildinizde daha fazla sebum üretilmesine neden olur. Bu da akneleri artırır. Basit şekerler içren besinler kan şekerinizin yükselmesine neden olur. Bunun yerine doğal şeker içeren meyve gibi besinleri tercih edin.

 

6. Sırt aknelerinizin iyileşmesi için sırtınızı 10 – 15. dk. kadar güneşe verin. Özellikle öğlen saatlerinde. Aknelerinize yardımcı olur. Fakat sırtınızda olası bir güneş yanığını önlemek için hafif bir güneşten koruyucu sürün.

 

7. Deniz suyunu deneyin. Akneli yerlerinize deniz suyu sürün. Deniz suyu tuzlu olduğu için sırt aknelerinize iyi gelecek ve aknelerinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

8. Kullandığınız cilt bakım ürünlerinizi değiştirin. Kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinizi daha yağlı yapabilir. Vücudunuzu yıkarken yağ içermeyen bir ürün kullanın. Banyo sonrası cildinizi nemli tutmak için hafif bir nemlendirici kullanın.

 

9. Bol sıvı alın. Sıvı almanız vücudunuzu nemli tutar. Toksinler sıvı alımınız yoluyla dışarı atılır. Bu da aknelerinizin azalmasına yardımcı olur.

 

10. Daha aktif olun ve her gün 30 dk. egzersiz yapın. Egzersiz akne döküntülerinizi azaltmaya yardımcı olur ve vücuttaki sirkülasyonu artırarak cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.
Toplam Okunma Sayısı: 2707

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu