Sedef Hastalığında Cilt Bakımı

Sedef Hastalığında Cilt Bakımı

Sedef hastalığının tedavisinde ilaçlar ve diğer sedef tedavi ürünleri tek yol değildir. Ayrıca cilt bakımında yapılacak bazı önemli şeyler hastalığın belirtilerini hafifletebilir, cildin görünümünü iyileştirebilir ve kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Sedef hastalığında cilt bakımı da önemli bir konudur.

 

Sedef hastalığında cilt bakımı nasıl olmalı?

 

Cildi nemlendirmek

 

Sedef hastalığında cilt bakımı için yapılabilecek en basit ve en iyi şeylerden birisi cildi nemlendirmektedir. Cilt genelde kurumaya, kızarıklık ve döküntülere, yaralara takın olacağı için cildi nemli tutmak önemli bir husustur. Nemlendirme cildin rahatlamasına, iyileşmesine yardımcı olur. Cildi nemlendirirken krem, merhem ve losyon seçenekleri bulunmaktadır. Cildin durumuna göre hekim gerekli tavsiyede bulunur. Cildi nemlendirme işini banyo veya duş sonrası yapmak ve nemlendirirken nazikçe pat pat yaparak uygulamak gerekir. Soğuk havalarda ve kuru havalarda cilde daha sık nemlendirme yapmak gerekebilir. ( Sedef Hastalığı, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi )

 

Günlük banyo yapmak

 

Günlük olarak banyo kuruyan cilde iyi gelir ve ciltteki kaşıntıları hafifletir. Banyo veya dutla yumuşak bir sabun kullanılmalıdır.

 

Daha fazla rahatlama sağlamak için banyoda şu çözüm de uygulanabilir. Banyo suyuna esansiyel yağ, koloidal yulaf ezmesi, İngiliz tuzu eklenir. Bu şekilde suyun içinde 15 dk kadar beklenir. Sonra iyice durulanılır. Banyoda çok sıcak sudan ve sert sabunlardan kaçınmak gerekir.

 

Cilt kurutulurken yumuşak bir havlu kullanılır ve cilde hafifçe pat pat yaparak kurutulur. Cildin ovularak kurutulması mevcut durumu daha da kötüleştirebilir. Cilt hafif nemliyken nemlendirici de nazikçe pat pat yapılarak uygulanır.
Toplam Okunma Sayısı: 3165

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu