Sedef Hastalığı, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Sedef Hastalığı, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Sedef hastalığı ciltte kalın kırmızı plakların oluşumu şeklinde görülen bir cilt sorunudur. En yaygın olarak saç derisinde, dirseklerde, dizlerde ve sırtın alt bölgesinde görülür. Ayrıca tırnaklarda, vücut kıvrımlarında ve diğer cilt bölgelerinde de oluşabilir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir ve insandan insana geçmez. Bununla birlikte aynı aile üyelerinde birden olabilir.

 

Sedef hastalığı genelde erken yetişkinlik döneminde veya sonraki dönemlerde başlar. Çoğu insanda vücudun birkaç bölgesiyle sınırlıdır. Şiddetli vakalarda ise oldukça geniş bir bölgeye yayılmıştır. Ciltte oluşabilecek dökündüler iyileştirilebilse de tekrar oluşabilir.

 

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

 

Sedef hastalığı küçük kırmızı lekeler olarak başlar ve gitgide daha da büyüyerek pullanmalar meydana gelir. Ciltte kalınlaşma görülür.

 

Ciltte döküntülerle beraber kaşıntı, kuruma, kabarıklar, kabuklanmalar, ufalanmalar görülebilir. Ayrıca tüm yaş gruplarında farklı şekillerde de görülebilir. Çocukların cildinde kepeklenmeler ve kırmızı renkli oluşumlar görülebilir. Tırnaklar kalınlaşabilir ve kolayca kırılabilir. Tırnakta renk değişmeleri görülebilir.

 

Ne zaman hekime görünmeli?

 

Eğer ciltte kızarıklık, döküntü, kalınlaşma gibi belirtiler varsa hekime görünmek gerekir. Hekim değerlendirmesiyle sedef olup olmadığı tespit edilir.

 

Sedef hastalığının nedenleri nedir?

 

Sedefin hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat çeşitli faktörlerin kombinasyonunun bunda etkili olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemindeki bir sorun ciltte iltihaplanmaya neden olur. Bu yeni cilt hücrelerinin çok hızlı gelişmesini tetikler. Normalde cilt hücreleri 28 – 30 günde kendisini yeniler. Sedefte ise yeni hücreler her 3 – 4 günde kendini yeniler. Bu da ciltte sedef belirtilerinin oluşmasına neden olur.

 

Şiddetli sedef hastalığı vakalarının nedenleri nelerdir?

 

Sedef hastalığının nedeni tam olarak bilinmediği için şiddetli vakalarda da neden tam olarak bilinmemektedir. Fakat ciltteki yaralanmaların, duygusal stresin ve çeşitli enfeksiyonların hem tetikleyici hem de daha da yaygınlaştırıcı bir rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Sedef hastalığı nasıl tedavi edilir?

 

Sedef hastalığı için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bazı tedaviler sedefteki yeni cilt hücrelerinin üretimini yavaşlatır. Kimi tedaviler ise sedef sorunundaki kaşıntı ve kuru cilt belirtilerini hafifletmeye çalışır.  Hekim hastanın durumuna göre bir tedavi yöntemi belirler. Yani hastanın yaşını, sedefin vücuttaki yerini, sağlık durumunu ve diğer faktörleri göz önünde bulundurur. Sedefte yaygın olarak şu tedaviler kullanılır:

 

1. Streroid kremler

2. Kuru cildi rahatlatmak için nemlendiriciler

3. Kömür katranı

4. D vitamini kremi

5. Retinoid kremler

 

Sedef orta veya şiddetli vakalarda ise ışık terapisi, biyolojik terapiler, retinoidler ve çeşitli ilaç kullanımları gündeme gelir.

 

Sedef hastalığı iyileştirilebilir mi?

 

Sedef iyileştirilemez. Fakat tedaviler sedef belirtilerini büyük oranda azaltabilir ( şiddetli vakalarda bile )


Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Sedef Hastalığında Risk Faktörleri

Sedef Hastalığında Cilt Bakımı




Toplam Okunma Sayısı: 8279

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu