Sararan Tırnaklar İçin Çözümler

Sararan Tırnaklar İçin Çözümler

Tırnaklardaki sararmanın nedenleri

 

1. Tırnaklardaki sararmanın en yaygın neden kullanılan bazı ojelerdir. Daha koyu renkteki ojeler özellikle tırnaklar üzerinde etkili olabilmektedir. Bu ojelerin uzun süre tırnaklarda kalması tırnaklarda pas lekelerine neden olabilir. Bunu önlemenin en kolay yolu base coat denilen oje koruyucu kullanmak. Oje koruyucular tırnakların sararmasını önlemeye, ojenin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olurlar. Ayrıca tırnak plağını paslanmadan korur.

 

2. Tırnaklardaki sararmaların en büyük 2. nedeni sigaradaki nikotin ve katrandır. Eğer sigara içiyorsanız tırnaklarınızdaki sararmayı önlemek için yapmanız gereken sigarayı bırakmaktır. Bu muhtemelen zor olsa da sigara tırnaklarınızı sarartmanın yanında kötü koyuya, ciltte kırışıklıklara neden olur. Zaten bunlar sigarayı bırakmak için en hafif nedenlerdir.

 

Tırnaklardaki sararma sorunu nasıl çözülür?

 

Tırnaklarınızda sararmalar varsa aşağıdaki çözümleri uygulamayı deneyebilirsiniz.

 

Limon suyu: Tırnaklarınızı limon suyunun içine sokarak 10 – 15 dk. kadar bekletin.. Bu işlemi tırnaklarınızdaki sararma geçene kadar her gün uygulayın.

 

Peroksit ve kabartma tozu: Küçük bir kabın içinde 2,5 yemek kaşığı kadar kabartma tozunu ve 1 yemek kaşığı kadar hidrojen peroksiti karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra ucu pamuklu bir çubukla karışımı tüm tırnağınıza sürün. 3 dk kadar tırnağınızda beklettikten sonra suyla yıkayarak durulayın. Bu tedaviyi her 6 haftada 1 defa tekrarlayın.

 

Beyazlatıcı diş macunu: Tırnaklarınızdaki sararmayı bir an evvel gidermek istiyorsanız bir tırnak fırçası kullanarak tırnaklarınıza beyazlatıcı bir diş macununun ovarak sürün. Fakat bu uzun vadeli tırnak sararmaları için uygun değildir.

 

Tırnak parlatma: Tırnakların en üst katmanı sararan kısımdır. Tırnaklarınızı parlatarak üst katmandaki sararmalardan ve paslanmalardan bir ölçüde kurtulabilirsiniz. Fakat tırnak parlatma pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü tırnakları güçsüzleştirebilir. Eğer tırnak parlatma yöntemini seçerseniz bu işlemi güçlendirici bir tırnak cilası kullandıktan sonra deneyin.
Toplam Okunma Sayısı: 39556

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
superisi 2015-02-05 19:05:01

acaba limonu sıkıp içinde bekletmek yerine kulak çubuğuyla filan tırnakları ovalasak olur mu sıkıp içine batırınca çok fazla limon gidiyor