Sağlıklı Yaşlanma İçin 6 Kural

Sağlıklı Yaşlanma İçin 6 Kural

1. Hiçbir şey için geç değildir: Sağlıklı bir yaşam şekli geliştirmek için asla geç değildir. İnsan 60 yaşında isterse 70 yaşında olsun…. Kalan ömrünü daha da sağlıklı ve kaliteli yaşamak mümkündür. Böylelikle kronik hastalıkların gelişme riski de azalmış olacaktır.

 

2. Her zaman egzersiz yapabilirsiniz: Egzersiz bir insan kaç yaşında olursa olsun yapılmalıdır. Yaşlı insanlarda kendi durumlarına uygun olarak egzersiz yapabilirler. Asla geç değildir. Egzersiz kan basıncının normal düzeylerde olmasına yardımcı olur. Kiloyu belli düzeylerde tutmada etkilidir. Ayrıca kasları daha da güçlendirerek her hangi bir düşme vakasında kişideki hasar riskini azaltır. Fiziksel aktiviteler kişinin yaşlılık döneminde bunama riskini de azaltacaktır. Yaşlı insanlar için özellikle yürüyüş ve yeterli düzeyde bahçe işleri iyi birer egzersizdir.

 

3. Günlük olarak rahatlama hareketleri yapılmalıdır: Bunlar yapılmadığı zaman kaslar zayıflar ve katılaşır. Mesela yoga gibi günlük rahatlama hareketleri kişinin kendisini daha esnek ve rahatlamış hissetmesine yardımcı olur.

 

4. Kiloyu yönetmek: Doğru besinleri tüketmenin ve egzersizin kiloyu sağlıklı bir seviyede tutmada önemli bir rolü vardır. Kilosunu normal düzeylerde tutan kişilerde diyabet hastalığının daha az görüldüğünü unutmamak gerekir.

 

Daha iyi yemek için en önemli kural beslenmede taze meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermektir. Bu kural aslında insanların kilolarını kontrol edebilmeleri ve sağlıklı bir kiloda olabilmeleri için en temel beslenme kurallarından birisidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yemenin kişideki kan basıncını kontrol etmede ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada önemli bir etkisi vardır.

 

Bu tür bir beslenme ayrıca diyabet ve obezite riskini azaltacaktır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kanser görülme riski daha da azalacaktır.

 

5. Hastalıklara karşı önleyici önlemler alınmalıdır: Mevsiminde grip aşısı olmayı ihmal etmemelidir. Beli bir yaştan sonra kadınlar meme kanseri ve rahim boynu kanseri riskine karşı gerekli tetkiklerini yaptırmalıdırlar.

 

Hastalık belirtilerine karşı bilinçli ve bilgili olmak da oldukça önemlidir. Bu, kişiye her hangi bir olumsuz duruma karşı erken müdahale edilmesini ve hastalıkları daha başlangıç aşamasında veya başlamadan bertaraf edilmesini sağlar.

 

6. İyimser olmak ve maneviyatı yükseltmek: Yapılan araştırmalarda iyimser insanların ve maneviyatı yüksek kişilerin daha stressiz bir yaşam sürdükleri tespit edilmiştir. Ayrıca iyimser insanların kronik hastalıklara daha az yakalandıkları da bilimsel bir gerçektir. Örneğin bu tür insanlarda kalp hastalıkları riski ve bu hastalıklara bağlı ölüm oranları daha azdır.

 

www.annelikbilinci.com
Toplam Okunma Sayısı: 2191

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu