Sağlıklı Ve Uzun Tırnaklar İçin Bakım

Sağlıklı Ve Uzun Tırnaklar İçin Bakım

Uzun, sağlıklı ve güzel görünen tırnaklar bir kadın için birçok şey ifade eder. Tırnaklar vücutta en görünen yerlerden birisi olduğu için daha bir özen gösterilmeye ihtiyaç duyarlar.

 

6 adımda sağlıklı ve uzun görünen tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki önerileri uygulamaya çalışın.

 

1. Günde birkaç defa tırnaklarınıza ve tırnak kütiküllerinize nemlendirici losyon uygulayın. Duştan çıktıktan sonra ellerinize ve tırnaklarınıza nemlendirici uygulayın. Bunu bulaşıkları yıkadıktan sonra ve tırnak cilasını çıkardıktan sonra da yapın. Aynı şekilde yatmaya gitmeden önce de uygulayabilirsiniz.

 

2. Tırnaklarınızla bir alet veya bir cisim üzerinde işlem yapmayın. Bu işlemler tırnaklarınıza zarar verir. Ağır bir şeyler kaldırırken dikkatli olun. Tırnaklarınızı koruyun. Aksi halde birtakım işlemler yaparken tırnaklarınızın kırılmasına ve soyulmasına neden olabilirsiniz.

 

3. Tırnak cilasını sadece özel günler için kullanın. Ciladaki kimyasallar ve cila çıkarıcıları tırnaklarınızın üzerinde tahribata yol açarak zayıflatabilir. Tırnak cilası tırnaklarınızı da sarartabilir. Tırnak cilası ve tırnak cilası çıkarıcılarını sıkça kullanmayın. Tırnak cilası çıkarıcı kullanırken aseton içermeye bir ürün kullanın. Aseton tırnaklarınızı kurutur. Aynı şekilde ojeleri de sürekli sürmeyin. Bazen tırnaklarınızın nefes almasına imkan sağlayın. Ojelerinizi tırnaklarınızla çıkarmayın.

 

4. Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutmaya çalışın. Bu kütiküllerinizin altında mikrop oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

 

5. Tırnaklarınızı ve kütiküllerinizi ısırıp, çekiştirmeyin. Aksi halde tırnak bölgenizde enfeksiyon riskini artırırsınız.

 

6. Tırnaklarınızı bir yöne doğru, merkeze doğru, kesin.

 

7. Tırnaklar aynı zamanda bir sağlık göstergesi olabilirler. Eğer tırnaklarınızda sararmalar, karıncalanmalar, enfeksiyon belirtileri, kaşık biçiminde görünen tırnaklar, tırnak uçlarında koyu çizgiler varsa hekime danışın.

 

8. Ev işleri yaparken mutlaka eldiven giyinin. Özellikle bulaşık yıkarken eldiven takmanız tırnaklarınız için oldukça önemlidir. Deterjanlar tırnaklarınıza ve ellerinize zarar verir. Eldiven hem elerinizi hem de tırnaklarınızı koruyacaktır.

 

9. A vitamini ve kalsiyum sağlıklı ve güçlü tırnaklar için gereklidir. Her gün kalsiyum ve A vitamini içeren besinlerden tüketin.
Toplam Okunma Sayısı: 3660

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu