Sağlıklı Tırnaklar İçin Doğal Besinler

Sağlıklı Tırnaklar İçin Doğal Besinler

Tırnaklarınız aslında genelde sağlığınızın bir göstergesidir. Eğer günlük olarak almanız gereken vitamin ve mineralleri tüketiyorsanız bu tırnaklarınıza da yansır. Tırnaklarınızın sağlıksız görünmesinde özellikle bazı besinler yönünden eksiklikleriniz olabilir. Tırnaklarınızın daha sağlıklı görünmesi için aşağıdaki besinleri özellikle tüketmeye çalışın.

 

Su

 

Su sağlıklı tırnaklar için en doğal besinlerden birisidir. Gün içinde bol su içmeyi alışkanlık haline getirin. Sı vücudunuzu, dolayısıyla da tırnaklarını daha nemli tutar ve nem ihtiyacını karşılar. Cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur.

 

Yumurta

 

Yumurta sağlıklı tırnaklar için önemli bir besindir. Diyetinize her gün bir tane çok pişmiş bir yumurta mutlaka ekleyin. Çünkü yumurtanın besin değeri çok yüksektir. Özellikle çinko açısından zengindir ki çinko minerali tırnak sağlığı için önemli bir mineraldir. Eğer diyetinizde düşük düzeyde çinko alıyorsanız tırnaklarınızda beyaz lekeler görüyor olabilirsiniz. Bu nedenle diyetinizde çinko alımını artırın. Zaman içinde tırnaklarınızdaki bu beyaz lekeler gidecektir.

 

Brokoli

 

Brokoli yüksek düzeyde kükürt ve silikon içerir. Kükürt ve silikon her ikisi de sağlıklı tırnaklar için önemlidir. Eğer diyetinizde pek brokoliye yer vermiyorsanız brokoli tüketmeyi alışkanlık haline getirmeyi öğrenmelisiniz. Çünkü brokoli sadece tırnak sağlığı için değil daha birçok konuda insan sağlığına önemli katkılar yağan bir besindir.

 

Süt

 

Diyetinize her gün 1 bardak süt ilave edin. Çünkü süt kalsiyum ve çinko açısından zengin bir besindir. Ve bu iki mineral tırnak sağlığı için önemlidir. Dolayısıyla süt tırnaklarınızı daha güçlü ve sağlıklı tutacaktır. Süt ayrıca kemik sağlığı ve kuvveti için de önemli bir besindir. Süt çinko açısından zengin bir besin olduğu için tırnaklarınızdaki beyaz lekelere de iyi gelecektir.

 

Soğan

 

Soğan kükürt ve silikon açısından zengin bir besindir. Soğan tırnak sağlığınıza da önemli katkılar yapabilir. Soğanı yemeklerinizde ve salatalarınızda mutlaka kullanın.
Toplam Okunma Sayısı: 2372

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu