Sağlıklı Saçlar İçin 9 Harika Besin

Sağlıklı Saçlar İçin 9 Harika Besin

Sağlıklı ve iyi görünen saçlarda doğru besinleri tüketmenin de önemli rolü vardır. Bu doğru besinleri tüketerek saçlarınızın ihtiyaç duyduğu dengeli, çeşitli, protein zengini besin ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Peki bu besinler hangileri?

 

Somon balığı

 

Sağlıklı saçlar için ihtiyaç duyduğunuz besinlerden birisi somon balığıdır. Somon balığı protein, d vitamini ve omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besindir. Somon balığı için gerçek bir süper star demek abartı olmaz. Vücut saçların gelişmesi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu yağ asitlerini kendisi üretemez. Bunu dışarıdan besinler yoluyla alması gerekir. Omega 3 ayrıca saçların ve saç köklerinin ihtiyaç duyduğu doğal yağlar için de yardımcı olur.

 

Eğer somon balığı bulamıyorsanız bunun yerine diğer omega 3 kaynağı balıklar olan sardalye, alabalık, kral uskumru yiyebileceğiniz gibi; avokado, ceviz ve kabak çekirdeği de yiyebilirsiniz.

 

Ceviz

 

Ceviz de omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besindir. Ayrıca biotin ve E vitamini yönünden de zengindir. Bu özelliğinden dolayı saç hücrelerini korumaya yardımcı olur. Vücuttaki biotin azlığı saç dökülmelerine neden olabilir. Ceviz doğal saç rengini korumada ve parlaklık sağlamada da yardımcı bir besindir. Cevizin yemenin yanında salatalarınızda ceviz yağı kullanmayı deneyin.

 

İstiridye

 

İstiridye çinko yönünden zengin bir besindir. Çinko eksikliği saç dökülmelerine neden olabileceği gibi ayrıca saç köklerinde kurumaya ve saçların görünümünün bozulmasına da yol açabilir. Çinko ihtiyacı için istiridye önemli bir besindir. Diğer yandan çinko ihtiyacınızı çinko ile zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, tam tahıllı ekmekler ile de karşılayabilirsiniz. Fakat istiridye bu konuda ön plana çıkan bir besindir. Çünkü protein açısından da değerlidir. Yeterli protein olmadan saçlar yeterince sağlıklı olmayacaktır. Sağlıksız saçlar kuruyabilir, kırılabilir ve zayıflar.

 

Çinko ihtiyacı için kuruyemişler, dana eti ve yumurta da tüketebilirsiniz.

 

Tatlı patates

 

Tatlı patates harika bir antioksidan ve beta karoten kaynağı besindir. Beta karoten besinleri vücudun ihtiyaç duyduğu A vitaminine dönüştürmede yardımcı olur. Vücut yeterli düzeyde A vitamini olmadığı zaman uygun şekilde fonksiyon göremez. Bu anlamda tatlı patates önemli bir besindir. Saç köklerini beslemeye, ihtiyaç duyduğu doğal yağ üretmeye ve korumaya yardımcı olur. A vitamini eksikliği saçlarda kepeklenmeye ve kaşıntıya da yol açabilir.

 

A vitamini ihtiyacı bakımından tatlı patates dışında havuç, kavun, mango, kayısı ve kabak da beta karoten açısından iyi birer kaynaktır.

 

Yumurta

 

Yumurta harika bir protein kaynağıdır ve çinko, selenyum, kükürt ve demir içerir. Demir özellikle önemlidir çünkü saç foliküllerine oksijen taşımaya yardımcı olur. Demir eksikliği özellikle kadınlarda saç dökülmelerine neden olur.

 

Yumurta dışında demir kaynağı olarak tavuk, balık, dana eti gibi hayvansal besinleri de tüketebilirsiniz.

 

Ispanak

 

Ispanak demir, beta karoten, folat ve C vitamini açısından zengin bir besindir ve saç foliküllerinin sağlıklı kalmasına yardım ederek saçlardaki doğal yağların sirkülasyonunda görev alır.

 

Ispanak dışında koyu yeşil yapraklı tüm sebzeleri de ( brokoli, lahana v.b. ) tüketebilirsiniz.

 

Mercimek

 

Mercimek protein, demir, çinko ve biotin deposudur. Özellikle önemli bir protein kaynağı et yemeyenler için ( vejetaryenler ) önemli bir besindir.


Yabanmersini

 

Yabanmersini C vitamini deposudur. Çok besleyici bir meyvedir. Saç köklerindeki dolaşımı kuvvetlendirir ve saç foliküllerini besler. Vücutta C vitamini eksikliği saçlarda kırılmalar yol açar.

 

Yabanmersini dışında kivi, tatlı patates, domates ve çilek de tüketebilirsiniz.

 

Kümes hayvanları

 

Kümes hayvanlarının etleri tam bir protein deposudur. Saç tellerini güçlü ve dolgun tutar. Tavuk eti veya hindi etini de diyetinizden eksik etmemelisiniz.
Toplam Okunma Sayısı: 2566

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu