Sağlıklı Saç Ve Saç Derisi İçin Çözümler

Sağlıklı Saç Ve Saç Derisi İçin Çözümler

Çoğu insan için parıldayan ve sağlıklı saçlar her gün iyi görünmenin önemli bir unsuru. Fakat bunun için saçlar bakımını düzenli olarak yapmak ve saçlar konusunda gereken özeni göstermek gerekiyor. Bunun için düzenli olarak bazı basit şeyleri yerine getirmek ve sağlıklı yaşam şekline odaklanmak yeterli olacaktır.

 

Sağlıklı saç ve saç derisi için aşağıdaki adımları izleyin:

 

1. Saçlarınızı düzenli olarak yıkayarak saç derinizi daha temiz ve sağlıklı tutun. Saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Saçlarınızı şampuanlarken hafif ve masaj yapar şekilde saç derinize uygulayın. Birkaç dakikalık işlemden sonra saçlarınızı iyice durulayın. Saçlarınızı her defasında 2 defa şampuanlayın. Eğer saçlarınız yalpı değilse saçlarınızı haftada 2 – 3 defa yıkayın. Bu saçlarınızdaki kurumayı önleme yardımcı olacaktır. Eğer yağlı saçlarınızı varsa her gün şampuanlayarak yıkamanız gerekebilir.

 

2. Saçlarınızı her şampuanla yıkadıktan sonra mutlaka saç kreminizi de kullanın. Saç tipinize uygun bir saç kremini tercih edin. Veya saç kremi ve şampuanı her ikisini bir arada barındıran şampuanları da kullanabilirsiniz. Saç kremleri saçlarınıza nem verir, saçlarınıza parlaklık katar ve güneşin ultraviyole ışınlarına karşı saçlarınızda koruma sağlar. Saç kreminizi saç diplerinize uygulayın. Aksi takdirde saçlarınızı cansız görünebilir.

 

3. Eğer saçlarınızı sıcaktan veya kullandığınız kimi ürünlerden dolayı zarar görmüşse haftada en az 1 defa saçarlınıza derin nemlendirme sağlayacak bir saç maskesi veya derin nemlendirici krem uygulayın. Saçlarınızı kuruturken özellikle sıcak havalarda havluyla ıslaklığını aldıktan sonra kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz. Ya da saç kurutma makinesini en düşük ayarda ve uzaktan tutarak saçlarınızın ıslaklığını alabilirsiniz. Saç kurutma makinesiyle saçlarınızı tam kurutmayın. Saç maşası veya saç ütüleme gibi işlemleri aşırı kullanmaktan kaçının. Eğer yüzüyorsanız yüzücü şampuanı ve saç kremi kullanın. Saçlarınıza ekstra koruma sağlamak için yüzmeden önce saçlarınıza saç kremi uygulayın. Her yüzdükten sonra saçlarınızı mutlaka yıkayın ve nemlendirici kullanın. Bu saçlarınızın kurumasına engel olacak ve saçlarınıza nem sağlayacaktır.

 

4. Saç ve saç derinizin sağlığı için sağlıklı yağlardan zengin bir diyet uygulayın. Somon balığı, zeytinyağı, avokado, kuruyemişler saç ve saç derinizi sağlıklı tutacak besinlerdendir. Lif zengini karbonhidratlar, proteinler, süt ve süt ürünleri, bol sebze ve meyve tüketin. Diyetinizde işlenmiş besinleri olabildiğince sınırlayın. Haftada en azından birkaç gün 30 ar dakikalık egzersizler yapın. Her gün en az 8 bardak su için. Su saçlarınızı ve cildinizi nemli tutacaktır. Uykunuzu iyi almaya çalışın ve yeterli uyuyun. Stresten mümkün olduğunca kaçının.
Toplam Okunma Sayısı: 2658

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu