Sağlıklı Cilt Ve Saçlar İçin Vitaminler

Sağlıklı Cilt Ve Saçlar İçin Vitaminler

Cildimiz vücudumuzdaki en geniş alanı kaplayan organdır ve daima bir eğişim içindedir. Bu değişim cildimizde olduğu gibi saçlarımızda da devam eder. Saç derisindeki sağlıksız bir yapı saçlarda kurumaya, kırılmalar, kaşıntıya, saç derisinde kızarıklıklara, kepeğe neden olur. Vitaminlerle saç derisini saçları ve cildi beslemek mümkündür ve bu saç ve cilt sağlığı açısından gelece yönelik bir yatırım da olur.

 

A, C, R, D, F, K vitaminleri ve B kompleks vitaminleri saç ve cilt sağlığı açısından temel vitaminlerdir. Bu vitaminlerin bazılarının eksikliği saç kayıplarına, ciltte kırışıklıklara, ciltte çürümelere, renk değişmelerine ve renk kayıplarına yol açabilir.

 

V ve E vitaminleri cilde nem ve elastikiyet sağlar. Bu vitaminler yaşlanmayı yavaşlatan vitaminler olarak bilinir. Sebum üreterek saçların ihtiyaç duyduğu yağı da sağlar. E vitamini ayrıca kırışıklık ve güneş yanığı kremlerinde de kullanılmaktadır. Fakat bu ürünlerin de aşırı dozda kullanımından kaçınmak gerekir. A ve e vitamini ayrıca avokado ve birçok kuru yemişte bulunmaktadır.

 

B kompleks vitaminleri özellikle stresli zamanlarda oldukça ihtiyaç duyulan vitaminlerdir. Çünkü stres vücut sisteminin dengesini etkiler. Biotin özellikle saç gelişimini desteklemektedir. C vitamini kanserle savaşan bir vitamin olarak bilinir. Serbest radikallerle savaşta vücuda oldukça yardımcı olur. C vitamini ayrıca saç ve ciltte kolajen üretimini destekleyerek vücuttaki dolaşımı güçlendirir.

 

F ve K vitaminleri cildi iyileştirici özellikleri olan vitaminlerdir. K vitamini özellikle yanık tedavilerinde kullanılan kremlerin ve ilaçların içeriğinde bulunur. F vitamini parıldayan saçlar, hormonal denge ve güçlü hücreler ve bağışıklık sistemi için faydalıdır.

 

Çinko minerali cilt sarkmalarını önlemede ve ciltteki lekeleri iyileştirmede faydalıdır. Magnezyum minerali vücuda oksijen taşımada rol alır ve diğer minerallerin vücut tarafından emilimine yardımcı olur. Somon, zeytinyağı, keten tokumu yağı ve çuhaçiçeği yağı saçları ve cildi nemlendirmede, tedavi etmede yardımcı olurlar.
Toplam Okunma Sayısı: 3468

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu