Sağlıklı Bir Diyet Akneyle Mücadele Edebilir

Sağlıklı Bir Diyet Akneyle Mücadele Edebilir

Her yetişkin insan gibi sizin de gençlik yıllarınızda hatta yetişkinlik döneminizde akne sorunlarınız olmuş olabilir. Gerçekten akne kadınlar arasında yaygın bir cilt sorunu olarak kabul ediliyor.

 

Artık bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor ki aknenin bir çok sebebi olabiliyor. Aknenin edenlerinden birisi de kişinin uyguladığı diyet olabilir. Rafine şekerler ve un ve çok fazla omega 6 almak yüksek glisemik indekse sahip besinler aknelere neden olabiliyor.

 

Yüksek glisemik indexe sahip besinler vücut tarafından çok çabuk sindiriliyorlar ve bu da kanda çok fazla glukoz oluşmasına neden oluyor. Bular da ciltte yağ üretimini artırarak, aknelere neden ıoluyor veya mevcut akneleri daha da alevlendiriyor.

 

Omega 6 yağ asitleri omega 3 yağ asitlerinden farklıdır. Omega 6 ciltteki aknelerle bağlantılı olabilmektedir. Omega 3 yağ asitleri ise ciltteki yüksek yağ oranını düşürerek akneleri azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Süt tüketimi kadılarda akneleri ve sivilceleri azdırabilir. 2005 yılında Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından yapılan bir araştırmada kadınlarda süt tüketiminin artmasıyla akne sorunu arasında bağlantı saptanmıştır.

 

Akne sorununa karşı aşağıdaki diyet değişiklikleri genelde önerilmektedir.

 

1. Akne sorununuz varsa tam tahıllı ekmekleri ve tam tahıllı makarna ürünlerini tüketin. Bu besinler daha düşük bir glisemik indekse sahiptir.

 

2. Cildinizdeki akneleri azaltmak veya aknelere karşı korunmak için diyetinizden işlenmiş besinleri mümkün olduğunca çıkarın. Çok fazla omega 6 tüketmeyin.

 

3. Sardalye, keten tohumu ve ceviz gibi omega 3 yağ asitleri içeren besinlerden tüketin. Eğer besin olarak yeterince tüketemiyorsanız omega 3 desteği de alabilirsiniz.

 

4. Cildinizdeki akne sorununa karşı süt ve süt ürünleri tüketiminiz azaltın. Süt ve süt ürünleri önemli bir kalsiyum kaynağıdır.  Kalsiyum ihtiyacınız için başka kalsiyum kaynağı besinlere yönelin.
Toplam Okunma Sayısı: 1643

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu