Saçlarınızın Uzaması İçin Besinler

Saçlarınızın Uzaması İçin Besinler

Birçok besin saçların hızlı uzamasına ve saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Diyette bazı besinlere ağırlık vererek saç konusunda gelişim elde etmek mümkündür. Fakat saçların çok çabuk uzaması ve saç dökülmelerini hemen durdurma konusunda bir mucize beklememek gerekir. Bu olumlu değişim aşama aşama zaman içinde olacaktır.

 

1. Saçlar çoğunlukla keratin proteininden yapılmıştır. Saçlar gelişim için proteine ihtiyaç duyar. Protein eksikliği ise saçların güçsüzleşmesine, incelmesine ve dökülmesine neden olur. Yağsız kırmızı et ve kümes hayvanlarını eti, balık, süt, peynir, yoğurt, kabuklu yemişler, yumurta ve fasulyegiller protein açısından oldukça zengin besinlerdir.

 

2. Çinko minerali saçlarda protein ihtiyacına cevap verir, saç dökülmelerini durdurur. Çünkü deniz ürünleri ve yağsız kırmızı ette bol bulunur.

 

3. Soya ürünleri başka iyi protein kaynaklarıdır. Saç kayıplarınız da önlemeye yardımcı olur.

 

4. Beta karoten saç gelişimi ve uzaması için gereklidir. Yeşil, sarı ve portakal rengi besinlerde bulunur. Örneğin havuç, ıspanak, lahana, şalgam, kış kabağı ve tatlı patates beta karoten açısından oldukça zengindir. Beta karoten ayrıca önemli bir antioksidan ve A vitamini kaynağıdır.

 

5. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de saç uzaması ve saç kayıplarında oldukça faydalıdır. Somon balığı, uskumru, sardalye, ringa balığı, alabalık mükemmel kaynaklardır. Avokado, karaciğer, zeytin, kabak çekirdeği, ıspanak ve keten tohumu da yağ asitleri açısından önemli besinlerdir.

 

6. Demir minerali saçlara oksijen taşımada yardımcı olur. Demir zengini besinleri bu açıdan tüketmekte fayda vardır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ( brokoli, lahana ve ıspanak v.b. ) tüketilebilir. Demir ayrıca yumurta, karaciğer, hurma ve kuru üzümde de bulunur.
Toplam Okunma Sayısı: 2232

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu