Saç Ve Tırnak Sağlığı İçin Diyet Önerileri

Saç Ve Tırnak Sağlığı İçin Diyet Önerileri

Kötü beslenme hem saç sağlığını hem de tırnak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Saçları ve tırnakları sağlıklı tutmak, görünümlerini geliştirmek konusunda sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak yardımcı olmaktadır. Saç ve tırnakların ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamak gerekir.

 

Yeterli protein alınmalıdır

 

Diyette yeterli protein almak hem saç hem de tırnak sağlığı için önemlidir. Çok yüksek proteinli besinleri tüketmek de gerekmez. Vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli düzeyde proteini almak yeterlidir. Kadınlar için günlük tavsiye edilen protein miktarı 46 gr ve erkekler için ise 56 gr dır. Örneğin 1 kase yoğurtta 11 gr protein vardır. 90 r kırmızı ette 21 gr protein vardır. Protein ihtiyacı için diğer güzel besin kaynakları fasulyegiller, soya ürünleri, balık, süt ve beyaz ettir ( kümes hayvanlarının eti ).

 

Saçlara faydalı besinler

 

A vitamini, pantotenik asit ve biotin vitamini açısından zengin besinler saç sağlığını geliştirmek için faydalıdır. A vitamini saçları sağlıklı tutar ve saç derisi için yeterli yağ üretimini destekleyerek saçların ışıldamasına yardımcı olur. A vitamini için havuç, tatlı patates ve kayısı yenebilir. Pantotenik asit hücre gelişimini destekler. Biotin vitamini ise saçlardaki kırılmaları önlemeye yardımcı olur. Yumurta ve kuruyemişler de tüm bu vitaminleri içeren besinler olarak oldukça faydalıdırlar.

 

Tırnaklara faydalı besinler

 

Biotin vitamini aynı zamanda tırnak sağlığı için de faydalıdır. Demir minerali de öyledir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık tırnak sağlığını ve görünümünü de bozabilir. Tırnaklarda incelme ve sırtlanmalar oluşabilir. Demiz birçok farklı besinde bulunmaktadır. Kırmızı et, deniz ürünleri, kümes hayvanlarının eti, fasulyegiller, diğer sebzeler, tahıllar demir kaynağıdır.

 

Kaçınılması gerekenler

 

Balık diyette çok faydalı bir besin olmakla birlikte civa oranı yüksek balıklara dikkat etmek ve bu balıklardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Örneğin kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru, kiremit balığı civa oranı yüksek balıklardır. Diyette civa içeren besinlere çok fazla yer vermek saçlarda dökülmeye neden olabilir. Ayrıca şeker tüketimini de sınırlamak gerekir. Çok fazla şeker insülin düzeyini artırır. Bu da erkek hormonu olan androjen üretimini artıran bir etkendir. Androjen üretiminin artması saç foliküllerini olumsuz etkiler
Toplam Okunma Sayısı: 3844

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu