Saç Kırılmasının Nedenleri

Saç Kırılmasının Nedenleri

Saç kırılması daha çok kurumuş saçlarda görülür. Kuru saçlarda nem eksikliği vardır ve bu da saların kırılmasına neden olur. Fakat saç kırılmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır:

 

1. Saçların kimyasallara aşırı maruz kalması saç kırılmasının nedenlerinden birisidir. Çünkü kimyasallar saçları güçsüzleştirerek zarar görmesine neden olur. Perma, sıklıkla saç boyama gibi işlemler saçlara zarar verir.

 

2. Saç kırılmasının nedenlerinden bir diğeri kullanılan saç biçimlendirme ürünleridir. Özellikle ser kimyasallar içeren ürünler ve saç biçimlendirme malzemeleri saçların kırılmasına yol açar. Örneğin saç kurutma makinelerini çok sık kullanmak ve bunu da yükse ayarda kullanmak saçları kurutarak kırılmalarına neden olur.

 

3. Sağlıksız bir diyet saç kırılmasına neden olan bir başka faktördür. Örneğin beslenmede uygun vitamin ve mineralleri yeterince alamamış olmak saçlarda kırılmaya neden olabilir. Saçların da vücudun diğer bölümleri gibi iyi beslenmeye ihtiyacı vardır.

 

4. Hipotiroidizm saç kırılmasına neden olabilir. Hipotiroidizm vücudun yeterince tiroid hormonu üretmemesi ile ilgili bir sorundur. Saç kırılması bu sorunun bir belirtisi olabilir.

 

5. Saç kırılmasının nedenlerinden birisi iklimdir. Özellikle kuru iklimin yaşlandığı bölgelerdeki insanlarda saç kuruması ve kırılması daha yaygın yaşanır.

 

6. Saç kırılmasının bir nedeni de anoreksiya ve bulimia gibi beslenme bozukluları olabilir. Bu sorunlar vücutta ve dolayısıyla saçlarda da besin eksikliğine neden olarak çabuk kurumalarına ve kırılmalarına nende olur.
Toplam Okunma Sayısı: 2680

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu