Saç Düzleştiriciler Zararlı Mı?

Saç Düzleştiriciler Zararlı Mı?

Kullandığınız saç düzleştiricilerin sağlığınız için zararlı olabileceğini biliyor muydunuz?

 

Evet kullandığınız saç düzleştiricileri sağlığınızda bir takım olumsuz etkiler yaratabiliyorlar. Çünkü bu ürünler yükse düzeyde formaldehit içermekteler. Formaldehitler kanserojen etkiler gösterebilen kimyasal maddelerdir.

 

ABD’ de yapılan araştırmalarda saç düzleştirici ürünlerin insanlarda mide bulantısı, kusma, solunum yolları enfeksiyonları, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve cilt sorunlarını gibi soruları tetikleyebileceğine dair bulgular elde edilmiştir.

 

Nitekim bu konuda yapılan bir çok şikayetten sonra yükse düzeyde formaldehitli saç düzleştirici ürünlerin kullanılmasının ABD’ de yasaklanmasıyla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir

 

Yüksek düzeyde formaldehit içeren ürünler insan sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Özellikle güzellik ve bakım merkezlerinde çalışan kişiler için bu risk artmaktadır.

 

Uzmanlar ayrıca bu ürünlerin etiketlerinde bu konuda uyarı işaretleri olması gerektiğini önemle vurguluyorlar. Özellikle “Brezilya fönünün” Kanada, İrlanda ve Avustralya’da yasaklandığı belirtiliyor.
Toplam Okunma Sayısı: 2587

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu