Saç Dökülmelerini Önlemek İçin

Saç Dökülmelerini Önlemek İçin

Tahmini olarak saçların dökülmesindeki ana etken %95 oranla genetiktir. Saç dökülmelerindeki diğer faktörler beslenme, genel sağlık durumu, hormonal eksiklik ve düzensizlikler, saçların sık sık işlem görmesi ve boyanması,  stres gibi faktörlerdir. Fakat bu faktörler genelde kontrol edilebilen faktörlerdir.

 

Saçlarınızdaki dökülmelerini önlemek veya en azından hafifletmek için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

 

1. Saçlarınızı düzenli olarak haftada 3 defa ılık suyla yıkayın ve derin nemlendirici saç kremi kullanmayı unutmayın.

 

2. Dengeli beslenin. Beslenme yetersizlikleri, beslenme bozuklukları ve aşırı miktarda A ve E vitamini saç dökülmelerinde neden olabilir.

 

3. Genel sağlığınıza iyi bakın. Kronik hastalıklar, yükse ateş ve enfeksiyonlar saç kayıplarını tetikleyebilir.

 

4. Sürekli saç boyama, perma gibi sert kimyasallardan ve işlemlerden uzak durun. Bunlar saçlarınıza oldukça zarar verir. Saçlarınızı 2 ayda 1 defadan fazla boyatmayın.

 

5. Saçlarınızın normalde günde 50 – 100 adet arasında dökülmesi normaldir.

 

6. Eğer saç dökülmeleriniz ciddi orandaysa veya bu sizi rahatsız ediyorsa bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

 

7. Saçlarınızdaki dökülmeyi önlemek ve azaltmak için bitkisel saç güçlendirici losyon deneyin. Bitkiderman saç köklerini güçlendiren bitki losyonu saç köklerinin beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olarak saçlardaki dökülmeleri azaltır. Bu bitki losyonunu düzenli kullanarak saç tellerinizde kalınlaşma ve güçlenme sağlayabilirsiniz.

 

 

Hamilelik sonrasında kadınlarda hormonal değişmelerden dolayı saç dökülmeleri olabilir. Bu durum genelde hamilelik sonrasında kadınların yarısında görülebilmektedir. Hamilelik sonrasında saçların normal büyüme ve dökülme düzenine girmesi yaklaşık 6 ay kadar sürebilir.

 

Eğer saçlarınızda normalin dışında ani dökülmeler meydana gelirse ( hamilelikle ilgili olmayan ) hekiminize durumu danışın.
Toplam Okunma Sayısı: 2007

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu