Rozasea, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Rozasea, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Rozasea nedir ve belirtileri nelerdir?

 

Rozasea yaygın olarak yaşanan cilt sorunlarından birisidir. Çoğunlukla alın, burun, yanak ve çene bölgesinde kızarıklık ve yama biçiminde görünür. Orta yaş grubundaki insanlarda daha yaygındır. Kadınlar ve beyaz tenli kişiler daha riskli bir grupta yer alırlar.

 

Rozasea’da zaman içinde ciltte oluşan kızarıklıklar daha görünür hale gelebilir ve ilerleyebilir. Rozasea sorunu olan bazı kişilerin ciltlerinde yanma ve batma hissi oluşabilmektedir. Ciltte kırmızı, küçük ve sert yumrular oluşabilir ve içi irin dolu sivilceler meydana gelebilir. Akneye benzer bir durumdur fakat akne ile aynı değildir. Birçok kez yanlışlıkla akne teşhisi de koyulabilmektedir.

 

Rocasea’da ciltteki küçük kılcal damarlar daha görünür hale gelebilir. Gözlerde de bazen kızarma ve yanma hissi oluşabilir.

 

Rozasea’nın daha ile durumlarında yüzün büyük kısmı etkilenmiştir. Ciltte şişme ve burun derisinde kalınlaşma oluşabilir.

 

Rozasea nedenleri nelerdir?

 

Rozasea nedenleri genelde şunlardır:

Kan damarlarında meydana gelen bir sorun. Bu sorundan dolayı ciltte şişme ve kızarıklık oluşur.

Genetik faktörler ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesiyle ciltte tahriş oluşması.

Ciltteki tıkanan yağ bezleri

 

Rozasea tedavisi

 

Rozasea’nın tam bir tedavisi yoktur. Fakat belirtileri hafifletmeye ve kontrol etmeye yönelik tedavi uygulanır. Öncelikle ciltteki iltihaplanmayı, kızarıklığı ve akıntıları kontrol etmeye ve belirtilerini hafifletmeye çalışılır. Rozasea tedavisinde sorunu tetikleyen etkenleri kontrol etmek önemlidir. Rozasea sorununu tetikleyen etkenler genelde, güneş ışınları, havaların çok sıcak veya soğuk olması, çok sıcak yemekler, alkol, soslu gıdalar, çok fazla ve yoğun egzersiz yapmak ve strestir. Bu etkenlerle mücadele ve bunlardan kaçınmak rozasea belirtileriyle mücadelede yardımcı olmaktadır. Tabi rozasea’yı tetikleyen etkenler konusunda hekimin görüşlerine mutlaka başvurulmalıdır.

 

Rozasea tedavisinde iyi bir cilt bakımı da önemlidir. İyi bir cilt temizleyicisi kullanmakta fayda vardır. Yağlı kozmetik ürünlerden uzak durulmalıdır. Yağ içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Ciltteki tahrişi önlemek için nemlendirici kullanmak faydalıdır. Ayrıca güneşe karşı koruma sağlamak için 50 faktör ve üzeri koruma özelliği olan güneş kremleri kullanılmalıdır. Tedavide ayrıca ağızdan alına antibiyotikler ve sorunun oldukça ileri aşamalarında lazer cerrahisi kullanılabilmektedir.
Toplam Okunma Sayısı: 5887

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu