Parlak Saçlar İçin İpuçları

Parlak Saçlar İçin İpuçları

Eğer donuk ve kuru saçlarınız varsa parlak ve yumuşak saçlara kavuşmanız mümkündür. Bunun için diyetinize dikkat etmeniz ve etkili bir şampuan ve saç kremi kullanmanız gerekiyor. Ayrıca mutfağınızda bulunan çilek, limon suyu, elma sirkesi veya bal parlak saçlar için size yardımcı olacaktır.

 

1. Parlak saçlara kavuşmak için öncelikle diyetinize dikkat etmelisiniz. Diyetinizde daha fazla protein almanız parlak saçlara kavuşmanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca omega 3 yönünden zengin olan somon balığı, badem, avokado ve keten tohumunu da diyetinize mutlaka ekleyin. Saçlarınızda etkili bir sonuç almak için en az 6 ay boyunda diyetinizde bu besinlere yer verin.

 

2. Parlak bir saç için seçtiğiniz saç kreminiz önemlidir. Saç türünüze göre saç kreminizi seçin. Saçlarınıza saç kremini uyguladıktan sonra hemen durulamayın. Saç kreminin durulama öncesi saçlarınızda 3 – 5 dakika kalması gerekir. Süre bitiminde saçlarınızı yıkayarak durulayabilirsiniz.

 

3. Saçlarınızı sıcak suyla durulamayın. Mümkün olduğunca ılık suyla durulamayı deneyin. Çünkü sıcak su saç foliküllerinize zarar verir. Sıcak su saç derinizdeki doğal yağ tabakasına zarar verir. Bu da saçlarınıza kuru ve mat yapar.

 

4. Duş sonrası saçlarınızdaki düğümlenmeleri açmak için yumuşak bir tarak veya fırça kullanın. Tararken çok sert hareketler yapmayın. Saçlarınızı taramanız saç derinizdeki doğal yap tabakasının canlanmasına da yardımcı olur. Bu da saçlarınızdaki parlaklığa katkı sağlar. Plastik veya sert kıllı fırçalardan kaçının.

 

5. Saçlarınıza parlaklık katmak için çilek maskesini uygulayabilirsiniz. Bunun için 8 tane çileği ezerek püre haline getirin. Buna 1 yemek kaşığı kadar mayonez ekleyin ve iyice karıştırın. Bu uygulamayı saçlarınızı yıkadıktan sonra henüz nemliyken yapın. Bu karışımı nemli saçlarınıza iyice uygulayın. Başınıza bir duş bonesi geçirin. 5 dk kadar öylece bekleyin. 5 dk sonunda duş bonesini çıkarın ve saçlarınızı tekrar yıkayın ve saç kreminizi de uygulayın. Uyguladıktan sonra saçlarınızı iyice durulayın. Bu parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 

6. Parlak saçlar için mümkün olduğunca doğal olun. Örneğin eğer sarışınsanız durulama suyuna birkaç yemek kaşığı kadar limon suyu ekleyerek saçlarınızı yıkayın. Bu saçlarınızın daha parlak görünmesine yardımcı olacaktır. Eğer kızıl veya kahverengi saçlarınız varsa durulama suyuna birkaç yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin ve bunla saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızdaki parlaklığa yardımcı olacaktır. Ya da herhangi bir saç türü için 4 fincan kadar ılık suyun içine 1 çay kaşığı kadar bal ekleyin ve iyice karıştırın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışımı saçlarınıza iyice yedirin. Sonra ılık suyla durulayın.
Toplam Okunma Sayısı: 2267

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu