Mevsimlere Göre Cilt Bakımı

Mevsimlere Göre Cilt Bakımı

Vücudumuzu etkileyen iklimsel şartlar, bizleri tabiatın ritmine uymaya zorlar. Bu nedenle bakım programlarımızın seyri mevsimlere göre değişiklik gösterir. Mevsimler değiştikçe cildimiz, cildimiz değiştikçe cildimizin ihtiyaçları, cildimizin ihtiyaçları değiştikçe de kullandığımız ürünler değişir.


Örneğin ilkbaharda vücudun aşırı çalışmaya başlaması sonucu ( kan deveranının hızlanması, hormon çoğalması) cildin hassaslaşmasına göre seçim yapılması bir sonbahar yada kış döneminde organizmada yavaşlayan madde ve enerji değişimine göre seçim yapılması güneş ışınları ısı , nem , başlıca bu faktörler cildin durumunu etkiler.

İlkbaharda Cilt durumu:


İlkbaharda cilt yüksek reaksiyonludur. Bu durum cildin hassasiyetini ve alerjik olmasına yol açar. Dolayısıyla ilkbahar cilt için kritik bir zaman, bu dönemde normal fonksiyonu madde ve enerji değişimi hızlı reaksiyonlu çalışır.


Yaz Dönemi Cilt durumu:


Yaz döneminde organizmada vejatativ değişimler normalleşip dolayısıyla cildin durumu normaldir. Tabiki güneşin fizyolojik etkileri büyüktür.


Sonbahar Cilt durumu:


Sonbaharda kasım ayının karanlık ve sisli günleri başlayınca vücut organizmasında vejetativ değişimler yavaşlar, madde enerji reaksiyon ve tonus durumu azalmaya başlar. Bu azalmalar teni atrapik görünümlü kılar. Cilt solgunlaşır, kan dolaşımı toonusturgal yavaşlar .


Kış Dönemi Cilt durumu :


Sonbaharda başlayan  vejetetiv eksilmeler yoğunlaşır. Bunun sonucu vitamin eksilmeleri başlar A, D, E ve C. Bu eksilmeler fizyolojik olarak belirginleşir. Dolaysıyla biyolojik kozmatiği bu eksilmelere göre uygulamak gerekir. Tabiatın ritmine yani mevsimlere göre biyolojik perapatı seçmek gerekir.nümlü kılar. Cilt solgunlaşır, kan dolaşımı toonusturgal yavaşlar .

Genel olarak bu etkenlerin hepsini dikkate alarak uygulayacağımız bakımı dönemin kendine özgü şartlarına göre seçmeliyiz.

Op.Dr.Eser Aydoğdu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.eseraydogdu.com.tr

www.eseraydogdu.com

mail adresi: info@eseraydogdu.com.tr

Tel: 0 216 384 71 72
Toplam Okunma Sayısı: 2065

Diğer Köşe Yazarları

Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER
Uzman Diyetisyen İpek AĞACA ÖZGER

Diş hekimi anne ve Mimar babanın ilk kızı olarak Eskişehir’de 1984 yılında doğdum. Liseden mezun olduğum...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Moda Editörü Emel KIRICI
Moda Editörü Emel KIRICI

Emel Kırıcı 1982 yılında Sinop’ta doğmuş ve yedi yaşından itibaren İstanbul da yaşayarak bütün eğitim...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU
Estetisyen Neslihan TAHİNCİOĞLU

Neslihan Tahincioğlu güzellik ve makyaj konusunda uzmanlaşmış bir estetisyendir. Akademik olarak güzellik ve...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu