Makyajınız Cildinize Zarar Vermesin

Makyajınız Cildinize Zarar Vermesin

Eğer düzenli olarak makyaj yapıyorsanız makyajınızın cildinize zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Özellikle sık makyaj yapan kadınlarda makyajın cilt sağlığına ve görünümüne zarar verme riski de bulunmaktadır. Bunun yanında kullandığınız makyaj ürünlerinin de cildiniz için uygun olduğundan emin olmanızda fayda vardır. Bilinçsiz yapılan makyajlar, bilinçsiz kullanılan makyaj ürünleri, yanlış uygulamalar ve cilt temizliğinin aksatılması cilde zarar verebilir. Makyaj yapan kadınların cilt bakımı konusunu da dikkate almaları gerekir.

 

Kullandığınız makyaj ürünleri cildinize uygun mu?

 

Cildimiz vücudumuzun bir nevi koruma sistemidir. Uzun süre makyajlı bir yüzle durmak, gece uyurken makyajla uyumak cilt sağlığı ve görünümü için zararlıdır. Çünkü cildin sağlığını koruması için temiz olmasına ve hava almasına ihtiyacı vardır. Uzun süre makyajla durmak cildin hava almasını engeller. Bu da cilt gözeneklerinin yağlanma ve kapanma riskini artırır. Kapanan cilt gözeneklerinde zaman içinde akne gibi cilt sorunları görülür. Ayrıca zarar gören cilt koruma gücünü de zaman içinde yitirerek başka sorunlara da neden olabilir. ( Akne İçin Cilt Bakım İpuçları )

 

Bunun yanında kullanılan makyaj ürünlerinin de yanlış biçimde kullanılması veya uygun olmayan ürünlerin kullanılması cilt için zararlı olabilir. Örneğin cilt tipinize uygun olmayan bir fondöten kullanırsanız bu cilt gözeneklerinizin kapanmasına yol açabilir. Normalde fondöten kullanımı cildin daha pürüzsüz görünmesinin yanında cildin üst katmanında güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlamasına da yardımcı olur. Buradaki temel konu doğru fondötenin seçilmesidir.

 

Ayrıca gece uyurken de makyajlı bir yüzle uyumamak oldukça önemlidir. Kullandığınız fondöten fırçası gibi makyaj fırçaları ve diğer malzemelerin de temizliğine oldukça dikkat etmeli ve bunların temizliğini düzenli yapmalısınız. Cildinizin sağlığı ve görünümü için zamanı geçen veya oldukça yıpranmış makyaj malzemelerinizi de yenileriyle değiştirmeniz gerekir.

 

Makyaj ürünlerindeki yaşlanma karşıtı özellikler

 

Artık günümüzdeki makyaj trendlerinde uygulanan makyaj ürünlerinde yaşlanma karşıtı özelliklere oldukça dikkat edilmektedir. Çünkü gerçekten makyaj ve cildin görünümü arasında önemli bir ilişki vardır. Doğru seçilen makyaj ürünleri cildin yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya ve geciktirmeye yardımcı olur.

 

Örneğin fondöten, allık, pudra ve diğer makyaj ürünlerindeki C vitamini, bakır peptitler ve resveratrol gibi maddeler yaşlanma karşıtı maddeler olara bilinmektedir ve tercih edilmektedir.

 

Bunların yanında makyaj ürünlerindeki güneşe karşı koruma özelliğinin olması, nemlendirici özellikle taşımaları da cilt bakımına destek olması açısından oldukça faydalıdır.

Yağlı Ciltlerde Gözeneklere Bakım

Cilt Gözeneklerini Tıkamayan Makyaj
Toplam Okunma Sayısı: 2237

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu