Makyaj Malzemelerinin Temizliği Ve Bakımı

Makyaj Malzemelerinin Temizliği Ve Bakımı

Evinizin temizliği ve bakımı için gösterdiğiniz özeni makyaj malzemelerinizin bakımı ve temizliği için de gösteriyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa şimdiden bunu yapmaya başlayın. Çünkü makyaj malzemelerinizin bakımı ve hijyeni hem sağlık açısından hem de malzemelerinizin uzun ömürlü olması için önemli bir konu. Bakımlı ve temiz makyaj malzemeleri makyajınıza da olumlu yansır.

 

Makyaj fırçaları

 

İyi bir makyaj fırçası birkaç sene kadar gider. Fakat makyaj fırçanıza iyi bakmamanız, onun temizliğini iyi yapmamanız ömrünü kısaltır. Örneğin makyaj fırçalarınızı yıkamadan uzun ömürlü yapamazsınız. Makyaj fırçaları haftada en az 1 defa yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Eğer hassas bir cildiniz varsa veya cildinizde sıklıkla döküntüler fark ediyorsanız makyaj fırçalarınızı haftada 1 defadan daha fazla yıkamalısınız.

 

Makyaj fırçanızı yıkayarak temizliğini yapmanız oldukça basit. Makyaj fırçanızı ıslatın ve şampuanlayarak sabunlayın. Sonrasında suyla yıkayarak fırçanızı şampuandan iyice arındırın. Fırçaları yukarı bakacak şekilde bir cam bardağın içinde kurumaya bırakın.  Eğer zaman içinde fırçanızda tüylenmeler fark ederseniz fırçanızı değiştirmenin zamanı gelmiştir demektir. ( Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir? )

 

Şişelenmiş ürünler

 

Eğer şişelenmiş losyonlar, kremler ve diğer makyaj ürünü kullanıyorsanız uygulama için parmaklarınızı kullanmaktan kaçının. Çünkü parmaklarınızı kullanmanız üründe kir bırakmanıza neden olur. Bunun yerine mini bir spatula veya pamuklu bir çubuk kullanmayı deneyin. Bu şekilde şişe içindeki üründen ihtiyacınız olan kadarını alın.

 

Kirpik bigudisi

 

Kirpik bigudisi gözlerinize çok yakındır. Bu nedenle kirpik bigudisini temiz tutmalısınız. Ayda bir veya iki defa sıvı bir el sabunuyla yıkayın. Yıkadıktan sonra suyla iyice durulayın. Eğer makyaj kalıntısı hissederseniz makyaj çıkarıcınızın içine biraz pamuk daldırın ve bununla ovarak dağıtın. Makyaj bigudisini yıkadıktan sonra temiz bir havluyla kurulayın. Sonra birkaç saatliğine dinlenmeye bırakın. Tekrar kullanmadan önce tamamen kurumuş olduğundan emin olun.

 

Cımbızlar

 

Her kullanımdan sonra cımbızınızı temizleyin. Biraz pamuğu alkol yada peroksitin içine daldırın ve pamuk yardımıyla cımbızınızın uçlarını silin. Sonra suyla iyice durulayın.

 

Pudra ponponu

 

Eğer yüzünüz için bir pudra ponponu kullanıyorsanız muhtemelen kir, bakteri ve ter gibi şeylere maruz kalıyorsunuzdur. Pudra ponponunuzu haftada en az 1 defa yıkamalısınız. Ilık suyla önce ıslayın ve biraz şampuan damlatarak temizleyin. Sonra suyla durulayın ve kurutun.

 

Saç fırçası

 

Saç fırçanız çok çabuk ve fazla kir ve yağ toplar. Ayrıca ölü saç deriniz saç fırçanıza nüfuz eder. Bu nedenle saç fırçanızın temizliği önemlidir. Saç fırçanızı temizlemek için işe öncelikle saç fırçanızda kalan saç kıllarını çekip almakla başlayın. Saç kıllarını saç fırçanızdan temizledikten sonra lavaboya ılık sabunlu su doldurun. Suyun içine şampuan veya bulaşık sabunu koyabilirsiniz. Fırçanızı sabunlu suyun içinde iyice yıkadıktan sonra temiz suyun altına tutun ve iyice durulayın. Lavanın yanında kuru bir yere koyarak kurumasını sağlayın.

 

Maskara

 

Maskaranızı her 4 ayda 1 defa değiştirmelisiniz. Maskaranızı her zaman kullansanız da kullanmasanız da bunu yapın. Çünkü maskara bakteriler için iyi bir üreme yeridir. Maskaranızı sıvı bir el sabunu ve ılık suyla temizleyin.

 

Dudak kalemi ve eyeliner

 

Dudak kaleminizi ve eyelinerınızı bakteri riskine karşı her kullanmadan önce mutlaka bileyin. Bilenmesi gereken kalemleri satın alın.

 

Losyonlar, şampuan, saç kremi ve duş jeli

 

Bu malzemeler 2 – 3 yılda ömürlerini tamamlarlar. Fakat bu malzemelerin uygun kullanılmaması ve uygun olmayan saklama koşulları ömürlerini daha kısaltır. Bu malzemeleri soğuk bir alanda tutun ve güneş ışınlarına temas ettirmeyin. Çok fazla sıcak bunların içeriğinin kalitesini bozarak etkinliklerini azaltır.

Makyaj Malzemelerinde Hijyen Kuralları
Toplam Okunma Sayısı: 3101

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu