Makyaj Malzemelerindeki Zararlı Maddeler

Makyaj Malzemelerindeki Zararlı Maddeler

Birçok kadın hemen her gün makyaj yapmakta. Fakat makyaj malzemelerinde çeşit çeşit kimyasallar olduğunu, çeşitli koruyucular içerdiğini unutmamak gerekiyor. Nitekim makyaj malzemelerindeki veya ürünlerindeki bu içerikler kimi zaman ciltte alerjik tepkilere de yol açabiliyor.

 

Cildinizde daha iyi koruma ve iyi bir cilt bakımı sağlamak için seçtiğiniz makyaj malzemelerinde kullanılan maddelere veya içeriklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Metil, propil, bütil ve etil paraben birçok makyaj malzemesinde koruyucu olarak kullanılmaktadır. Bu maddelerin ciltte alerjik reaksiyon oluşturma özellikleri bulunmaktadır. Bu alerjik reaksiyonlara ciltte kızarıklık ve döküntüyü örnek verebiliriz. Parabenler meme kanserinde rol oynayabilmektedir.

 

Köpük yapıcı madde olarak bilinen Dietanolamin maddesi göz tahrişlerine, saç ve ciltte kurumaya neden olabilmektedir.

 

Makyaj malzemelerinde yaygın olarak kullanılan diğer iki madde ise sodyum lauril ve sodyum sülfattır. Her ikisi de ucuz ve serttir. Şampuanlarda temizleme ve köpük yapıcı madde olarak kullanılırlar. Fakat sıklıkla gözlerde tahrişe, saçlarda kurumaya ve ayrıca ciltte döküntülere neden olurlar.

 

Vazelin makyaj malzemelerinde kaçınılması gereken bir diğer maddedir. Özellikle akne sorunu olanlar vazelin içeren makyaj malzemelerinden kaçınmalıdırlar. Bu mineral yağ gözenekleri tıkayabilir ve ciltte kurumaya ve çatlamalara neden olabilir.
Toplam Okunma Sayısı: 3230

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu