Makyaj Malzemelerinde Hijyen Kuralları

Makyaj Malzemelerinde Hijyen Kuralları

Makyaj malzemelerinde kullandığınızın ürünün kalitesi ve kullanım uygunluğunun yanında malzemelerin hijyeni de oldukça önemli bir konudur. Çünkü makyaj malzemelerinizin hijyeni cilt sağlığınızı da direkt olarak etkiler.

 

Makyaj malzemelerinizin temizliğinde aşağıdaki basit ipuçları size yardımcı olacaktır.

 

1. Makyaj malzemelerinizin kendinize ait olmasına dikkat edin. Makyaj malzemelerinizi başkasıyla paylaşmayın. Kullanım ve saklama konuşlarınıza göre 2 – 4 hafta arasında bir sürede malzemelerinizi yıkayın. Yıkarken sülfatsız bir şampuan veya özel solüsyonla yıkayın.

 

2. Şampuanla yıkasanız bile fırçalarınızı anti bakteriyel bir solüsyonla mutlaka temizleyin. Fırçalarınızın avucunuzda dikkatlice ve dairesel hareketlerle yıkayın. Solüsyon tercihini tek başına kullanacaksanız havlu peçete yardımıyla dairesel hareketlerle temizleyin. Aksi halde fırça kıllarına zarar verebilirsiniz.

 

3. Kullandığınız süngerlerde fazla miktarda bakteri oluşur. Bu nedenle sık sık yıkamalısınız. Uzun süre yıkmadığınız pudra süngeri cildinizdeki sebumu çeker ve pudranızın taşlaşmasına neden olur.

 

4. Fondöten, pudra, rimel gibi makyaj malzemelerinin kapaklarını iyice kapatın. Çünkü hava alarak kuruyabilir ve bakteri oluşumuna neden olabilir.

 

5. Eğer gözlerinizde arpacık veya alerji gibi sorunlar varsa rimel, göz kalemi ve far gibi malzemeleri kullanmayın. Mutlaka kullanacaksanız her kullanımınızda gerekli hijyeni sağlamalısınız.

 

6. Makyaj malzemelerinizi sakladığınız çantanızın da temizliğini unutmayın.
Toplam Okunma Sayısı: 2662

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu