Kuru Ve Döküntülü Cilde Makyaj İpuçları

Kuru Ve Döküntülü Cilde Makyaj İpuçları

Kış aylarında soğuklar cildinizi kurutur ve cildinizde döküntülere yol açar. Bu durum görünümünüzü olumsuz etkileyebilir. Fakat çeşitli makyaj teknikleriyle bunu kapatmanız mümkündür. Diğer yandan soğuk ve kuru havalar yüzünüzde kurumaya, döküntülere, kızarmaya ve hatta çatlaklara bile yol açabilir. Elbette ki bunun için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi yüzünüzü uygun bir nemlendiriciyle düzenli olarak nemlendirmek ve cildinizi nem ihtiyacını karşılamaktır. Fakat iyi bir makyaj uygulamasıyla da bunu gayet iyi tamamlayabilir ve makyajınızı daha mükemmel hale getirebilirsiniz. Kuru ve döküntülü cildiniz için aşağıdaki makyaj ve cilt bakım ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

 

Cildinizdeki döküntülerden kurtulun

 

İşe öncelikle yüzünüzde cilt kuruluğundan dolayı oluşan döküntüleri atmakla başlayın. Bunun için peeling yöntemini kullanın. Peeling ciltte oluşan ölü cilt hücrelerini atarak cildi yenileme işlemidir. Yüzünüzde döküntülü bir cilde makyaj uygulamanız yanlıştır. Bu nedenle yüzünüze peeling yaparak cildinizi öncelikle yenileyin. Peeling ile yüzünüz pürüzsüz olacaktır. Pürüzsüz bir cilde makyaj daha mükemmel bir sonuç verir. Cildinize peeling uyguladıktan sonra favori nemlendiricinizi sürün. Peeling tarifi için Ev Yapımı Yüz Peelingi Tarifi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Cildinizi iyi nemlendirin

 

Yüzünüzde kış aylarında soğuktan dolayı döküntüler oluşmasa bile yine de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kuru bir cilde makyaj uygulamak zordur ve iyi bir sonuç vermez. Yüzünüzü düzenli olarak nemlendirerek nem ihtiyacını karşılayın. Yüzünüz daha canlı ve tazelenmiş görünecektir. Yüzünüzü nemlendiricinizi sürmeden önce yüzünüzü yıkayarak kirden arındırmış olun. Bu makyajınızın da daha iyi oturmasına yardımcı olur.

 

Fondöteninizi uygulayın

 

Yüzünüzü nemlendirdikten sonra sıra geldi fondöteninizi uygulamaya. Fondöten seçerken çok ağır olmayan bir fondöten seçin. Elbette ki fondöteninizin nemlendirme özeliğinin de olması iyi olur. Daha fazla nemlendirme sağlamak için sıvı veya krem fondöten tercih edebilirsiniz. Bu kuruyan cildinize daha iyi etki eder. Fondöteni uygularken parmak uçlarınızı kullanın. Çünkü parmaklarda doğal olarak oluşan yağlar bulunmaktadır. bu fondötenin yüzünüze daha eşit bir şekilde yayılmasına yardımcı olur. ( Fondöten Kullanımında İpuçları )

 

Kapatıcınızı sürün

 

Kışın soğuk havalarda kuruyan ve kızaran cildi örtmek için iyi bir kapatıcı gibisi yoktur. Fakat kapatıcı seçimi de önemlidir. Kış aylarında sıvı bir kapatıcı işinizi görecektir. Kapatıcıyı uygularken ince bir kat halinde uygulayın.

 

Çatlamış dudaklar için

 

Maalesef çatlamış dudaklar kış aylarında oldukça yaygın görülen bir durum. Dudaklardaki çatlamalara soğuk havalar kadar sizin yaptığınız bazı yanlış uygulamalar da neden olabiliyor. Örneğin vücudunuzun sıvı eksikliği yaşamsı, dudaklarınızı sık sık emmeniz gibi etkenler dudaklarınızda kurumaya v çatlamaya yol açabilmektedir. Çatlayan dudaklar bir makyajda oldukça kötü bir algı oluşturabilir.

 

Çatlayan dudaklarınızın için iyi bir dudak balsamı kullanabilirsiniz. Hatta renkli bir dudak balsamı ile ruj etkisi de yaratabilirsiniz. Dudak balsamını evde kendiniz de hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Bunun için Dudak Balsamı Nasıl Yapılır? İsimli yazımızı okumanızı öneririz.

 

Eğer çatlayan dudaklarınızda döküntüler varsa bunun için de dudaklarınıza dudak peelingi yapmanız faydalı olacaktır. Bu konuda Dudak Peelingi Nasıl Yapılır? isimli yazımızı okuyabilirisiniz.

 

Allık sürmeyi ihmal etmeyin

 

Birçok kadın allık sürmeyi ihmal edebilmektedir. Fakat kışın allık sürmek oldukça işe yarar. Çünkü yüzünüze renk vermede birebirdir. Kışın soğuktan dolayı yüzünüz kızarabileceği gibi solgun da görünebilir. Kışın kuruyan yüzünüze süreceğiniz alık pudra allık olabileceği gibi krem bazlı allık da olabilir.

 

Bronzlaştırıcı sürmeyi de deneyebilirsiniz

 

Kışın birçok kadın makyajda bronzlaştırıcı sürmeyi tercih etmektedir. Bronzlaştırıcı makyajınızda yüzünüze daha fazla renk katarak bronz bir yüze kavuşmanıza yardımcı olur.  Eğer bronzlaştırıcı sürmek pek hoşunuza gitmiyorsa ve tercih etmiyorsanız bunun yerine fondöten seçerken nemlendirici özelliği iyi olan ve cilt tonunuzdan bir tın daha koyu olan bir fondöten rengi seçin.
Toplam Okunma Sayısı: 3510

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu